Skwer z niespodzianką

POMNIK JUŻ STOI, TERAZ BETONUJĄ TRAWNIK.

Pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, który ma zostać odsłonięty na uroczystości 11 listopada, od kilku tygodni stoi już zafoliowany na skwerze w centrum Józefowa. Obok piętrzą się palety kostki, która zastąpi zielony dywan trawnika wokół obelisku. – Utwardzimy tylko część terenu wokół pomnika, aby można było świętować uroczystości, składać wiązanki itp. – zapewniają władze miasta. I szykują dla mieszkańców niespodziankę…

SYLWIA WYSOCKA

Skwer w centrum Józefowa pomiędzy ulicami Wyszyńskiego i Polną stanowił zielony zakątek w centrum miasta. Trawnik, pergole i ławeczki zachęcały do chwili odpoczynku i relaksu. Z okazji stulecia odzyskania niepodległości władze miasta postanowiły jednak zmienić oblicze skweru, ustawiając w jego północnej części pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego.

Pomnik, który wyszedł spod dłuta lokalnego artysty rzeźbiarza Ryszarda Kozłowskiego, stanie na specjalnie zagospodarowanym w tym celu terenie. Zlecono prace projektowe, ale w przetargu nie udało się wyłonić firmy, która miałaby je wykonać. Czas naglił, więc miasto zdecydowało, że weźmie to zadanie na swoje barki, tzn. zrealizuje je Zakład Obsługi „Piękne Miasto”. Co dokładnie pojawi się przed pomnikiem, to będzie niespodzianka. Pytana o to przez mieszkańców na jednej z komisji kierownik referatu gospodarki komunalnej Jadwiga Łaszewska nie zdradziła, co dokładnie będzie znajdowało się przed pomnikiem. Poinformowała tylko, że zrezygnowano z wykonania niektórych zaprojektowanych prac.

Teren wokół pomnika marszałka zostanie utwardzony. Rzecznik urzędu miasta Krystyna Olesińska podkreśla, że będzie to zrobione w taki sposób, aby w tym miejscu można było organizować miejskie uroczystości, a delegacje mogły składać wieńce czy zapalać znicze. Przewodniczący rady miasta Cezary Łukaszewski potwierdził, że faktycznie teren ma być utwardzony, ale pojawią się tam także nowe nasadzenia (zgodnie z projektem miało być siedem nowych drzew, 250 krzewów, 110 bylin i 1600 roślin cebulowych).

Na aranżację niewielkiego skweru miasto przeznaczyło w bud-żecie 400 tys. zł. Pomnik ma zostać odsłonięty podczas uroczystości upamiętniających 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.