Zaczipuj pupila

AKCJA SCHRONISKA W CELESTYNOWIE I TOZ-U.

Bez względu na to, czy wyjeżdżamy poza miasto razem z pupilem, czy zostawiamy go tymczasowo pod opieką, warto, aby nasz czworonożny przyjaciel był wyposażony w czip. Właśnie ruszyła akcja bezpłatnego czipowania psów w Otwocku.

AGNIESZKA JASKULSKA

Czipowanie to elektroniczne znakowanie psa. – Zabieg polega na wprowadzeniu pod skórę zwierzęcia mikroczipa przy użyciu specjalnej igły. Trwa to dosłownie kilka sekund i nie jest bolesne dla zwierzaka – podkreśla Łukasz Balcer, dyrektor schroniska w Celestynowie i prezes TOZ-u.

– Mikrourządzenie wszczepiane jest pod skórę zwierzęcia w okolicach szyi bądź łopatki. Numer czipa wraz z danymi właściciela jest wpisany do ogólnoeuropejskiej bazy danych Safe Animal. W przypadku odnalezienia zagubionego psa lub znalezienia bezdomnego zwierzęcia po zeskanowaniu kodu można natychmiast poznać dane właściciela, takie jak adres zamieszkania czy numer telefonu. Dzięki temu zwierzak błyskawicznie wraca do domu i nie musi trafić do przytuliska – tłumaczy szef celestynowskiego schroniska i podkreśla, że informacje wprowadzone do bazy nie są ogólnodostępne.

– Właściciel zaczipowanego zwierzęcia może zastrzec swoje dane w bazie. Wtedy zostanie odczytany tylko numer mikrourządzenia, a dane właściciela będą widoczne wyłącznie dla dyrekcji schroniska lub policji – zaznacza.

Akcja bezpłatnego czipowania psów w Otwocku została zorganizowana przez otwockie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce przy wsparciu ze strony Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt
w Celestynowie oraz Urzędu Miasta Otwocka. – Schronisko i urząd miasta zakupiły mikrourządzenia, natomiast pokryciem kosztów zabiegu zajęło się TOZ. W pierwszym etapie akcji przeznaczono fundusze na 200 zabiegów – informuje Łukasz Balcer i zachęca mieszkańców Otwocka do zaczipowania zwierzaka.

Wystarczy, że właściciel przyjdzie z dowodem osobistym, psem oraz jego książeczką zdrowia do gabinetu weterynaryjnego dr Olgi Grądziel przy ul. Stefana Okrzei 132 w Otwocku. Bezpłatny zabieg czipowania można wykonać w lecznicy od poniedziałku do piątku w godz. 8-12 i 16.30-19.30 oraz w sobotę w godz. 9-13 – tłumaczy szef schroniska w Celestynowie. Akcja nie obejmuje psów z hodowli.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.