Kręcili z sukcesem

MIESZKAŃCY CHĘTNIE WYPOŻYCZALI MIEJSKIE ROWERY.

Pilotażowy program Otwocki Rower Miejski okazał się sukcesem. W ciągu prawie trzech miesięcy mieszkańcy wypożyczyli dwa kółka ponad 6,4 tys. razy. Najchętniej korzystali ze stacji przy parku miejskim.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Od 13 sierpnia do 4 listopada otwocczanie mogli korzystać z wypożyczalni miejskich rowerów zlokalizowanych w pięciu stacjach: park miejski, osiedle Morskie Oko, PKP Świder, skwer 7. Pułku Ułanów (tzw. małpi gaj) i przy sklepie przy ul. Żeromskiego. Najpopularniejszą trasą była przejażdżka między parkiem miejskim a Skwerem 7. Pułku Ułanów. Średni czas wypożyczenia jednego roweru w Otwocku wyniósł 24 minuty i 31 sekund. Przypominamy, że pierwsze 20 minut kręcenia było za darmo.

W systemie zarejestrowało się ponad 860 osób. – Jesteśmy bardzo usatysfakcjonowani wynikami – przyznaje Marek Pogorzelski z firmy Nextbike Polska, z którą miasto podpisało umowę na uruchomienie pilotażowego programu. – Przez niespełna trzy miesiące mieszkańcy Otwocka pokazali, że rower miejski sprawdza się jako środek lokomocji również w ich mieście. Niebagatelną rolę odegrała bliskość warszawskiego systemu Veturilo, z którym Otwocki Rower Miejski był kompatybilny. Dzięki temu wielu mieszkańców znało system Nextbike i mogło z niego skorzystać w swoim mieście – dodaje Pogorzelski. Poza granicami powiatu otwocki rower miejski widziany był m.in. na stacji Veturilo przy ul. Anielewicza i Zamenhofa w Warszawie. Mieszkańcy chętnie jeździli też do stacji przy ul. Czerniakowskiej, przy Alejach Jerozolimskich czy przy Stadionie Narodowym.

Jak powiedział „Linii” przedstawiciel Nextbike Polska, nie ma jeszcze decyzji o kontynuowaniu programu w przyszłym roku. Piłeczka jest teraz po stronie władz miasta. Do tej pory sygnały z urzędu były takie, że to od frekwencji użytkowników i popularności systemu będzie zależało, czy w kolejnych latach będzie on kontynuowany i czy jest potrzeba zwiększenia liczby wypożyczalni. Jeśli decyzja władz miasta będzie pozytywna, to rowery można by znów wypożyczać od marca 2019 r. Koszt będzie z pewnością wyższy niż 130 tys. zł, które miasto zapłaciło za uruchomienie i przeprowadzenie pilotażowego programu.

Po 4 listopada najpierw znikną miejskie rowery, a potem firma Nextbike zdemontuje stacje ich wypożyczania. Mamy jednak nadzieję, że na wiosnę powrócą.

Nextbike

  • Otwocki Rower Miejski to jeden z sześciu podwarszawskich systemów Nextbike całkowicie kompatybilnych z Veturilo. Oznacza to, że rowery wypożyczone w Otwocku, Markach, Pruszkowie, Piasecznie, Michałowicach czy Konstancinie-Jeziornie można oddawać w Warszawie i odwrotnie. Można z nich też korzystać za pomocą tego samego konta w systemie. Użytkownicy Veturilo podczas pilotażowego programu wypożyczyli rowery w Otwocku ponad dwa tysiące razy!

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.