Wielka radość

ŚWIĘTUJMY RAZEM 11 LISTOPADA.

Obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w większości gmin nabrały rumieńców. Z tej okazji dużo dzieje się przez cały rok. Świętowanie 11 listopada również jest rozciągnięte w czasie. Wiele koncertów i wydarzeń towarzyszących odbywa się nie tylko w najbliższych dniach, ale i tygodniach. Oto te najbliższe.

PRZEMEK SKOCZEK

OTWOCK

 • Zaczynamy w piątek, 9 listopada od wieczoru poezji lokalnych twórców „Tu jest moja Ojczyzna”, który odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Poeci przedstawią przede wszystkim wiersze poświęcone miastu. Początek o godz. 17, wstęp wolny.
 • Sobotni wieczór (10 listopada) można spędzić w kościele św. Wincentego á Paulo, gdzie zaplanowano koncert „Ojczyzno ma” w wykonaniu sopranistki Alicji Bieńkowskiej i chóru Lira pod dyrekcją Czesława Woszczyka. Zostaną wykonane m.in. utwory: Michała Kleofasa Ogińskiego, Stanisława Moniuszki, Feliksa Nowowiejskiego, Ludomira Różyckiego, Giuseppe de Marziego i Czesława Majewskiego.
 • W niedzielę, 11 listopada odbędą się główne obchody, które rozpocznie o godz. 9.30 msza w kościele św. Wincentego á Paulo. Następnie uczestnicy przejdą pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, skąd uroczysta parada przejdzie ulicami miasta aż do PMDK. Tam odbędzie się piknik historyczny. Nie zabraknie występów artystycznych, m.in. patriotycznego karaoke, okolicznościowych upominków dla mieszkańców i gorącego poczęstunku.
 • Warto też odwiedzić wystawę plenerową na Skwerze Szarych Szeregów (obok teatru) poświęconą odzyskaniu niepodległości, przygotowaną przez Muzeum Ziemi Otwockiej.
  W obchody wpisują się również: niedzielny, wieczorny koncert poetycki „Piosenka w drodze do Niepodległej” w Teatrze im. Jaracza oraz XV Europejski Festiwal Muzyczny. Szczegóły na str. 19.

JÓZEFÓW

 • Jako pierwszy w klimat jubileuszu wprowadzą nas zespoły Mokka i Mała Mokka, które wystąpią w sobotni wieczór, 10 listopada, w MOK-u. Podczas koncertu „Kocham wolność” wykonają utwory patriotyczne powstałe w ciągu ostatnich 100 lat, m.in.: „Piechotę”, „Dziewczynę z granatem w ręce”, „Obławę”, „Mury”. Początek o godz. 18, wstęp wolny.
 • 11 listopada obchody rozpocznie msza w kościele MB Częstochowskiej o godz. 11.30. Godzinę później mieszkańcy wybiorą się na Spacer Niepodległości spod kościoła na zielony skwer na rogu ulic Piłsudskiego i Wyszyńskiego, gdzie o godz. 13 zostanie odsłonięty pomnik marszałka i nastąpi wkopanie kapsuły czasu. O 13.30 znów zagrają Mokka i Mała Mokka. O godz. 14 ruszy Bieg Niepodległości.

KARCZEW

 • W niedzielę o godz. 11.30 przed budynkiem OSP zbiorą się grupy sztandarowe, by wspólnie przemaszerować do kościoła pw. św. Wita. Asystę zapewnią Orkiestra Dęta OSP Karczew, mażoretki oraz uczniowie klas wojskowych z Zespołu Szkół im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. Msza rozpocznie się w samo południe. Po niej uroczystości przeniosą się przed Pomnik Orła Białego na Skwerze im. rotmistrza Witolda Pileckiego. Po części oficjalnej koncert da strażacka orkiestra. O godz. 16 zaplanowano patriotyczne ognisko przy kościele.

CELESTYNÓW

 • W sobotę, 10 listopada w godz. 12-15 odbędzie się gra miejska „Superbohaterowie Stulecia”. To propozycja dla rodzin i grup rówieśniczych organizowana przez Hufiec ZHP Celestynów.
 • 11 listopada mieszkańcy spotkają się o godz. 11.30 w kościele, gdzie na początek wysłuchają koncertu „Ojczystej pieśni ton” w wykonaniu Magdaleny Kotarskiej – sopran, i Stanisława Łopuszyńskiego – fortepian. Msza za ojczyznę rozpocznie się o godz. 12, po niej nastąpi złożenie kwiatów przed pomnikiem Dziesięciolecia Niepodległości. Następnie uczestnicy przemaszerują na plac przed budynek urzędu gminy, gdzie zostanie odsłonięta okolicznościowa tablica pamiątkowa.
 • Po południu zaplanowano wydarzenia mniej oficjalne. O godz.15 rozpocznie się Niepodległościowy Turniej Piłki Siatkowej z udziałem: samorządowców, pracowników oświaty oraz służb mundurowych i przedsiębiorców. Zostanie też otwarta wystawa „Dla Niepodległej” w hali sportowej.

KOŁBIEL

 • W piątek, 9 listopada kołbielskie placówki szkolne i przedszkolne wezmą udział w biciu ogólnopolskiego rekordu w śpiewaniu hymnu. Początek o godz. 11.11. Po południu w SP w Kołbieli odbędzie się inscenizacja wydarzeń historycznych, wielki test wiedzy o Polsce, koncert w wykonaniu członków klubu seniora Zawsze Młodzi i chóru międzypokoleniowego Kanon
  z Siennicy. Początek o godz. 17, wstęp wolny.
 • 11 listopada, podczas obchodów gminnych, w samo południe nastąpi odsłonięcie pomnika niepodległości przed urzędem. O godz. 12.30 zaplanowano mszę, a po niej koncert organowy Agnieszki Rybak i multimedialny pokaz zdjęć. Po zmroku mieszkańcy spotkają się na wieczornicy i wspólnym śpiewaniu pieśni na placu kościelnym (godz. 19). Tego dnia wiejskie obchody święta planowane są w parafii w Rudzienku.
 • Ostatni akcent niepodległościowy nastąpi w poniedziałek, 12 listopada. W świetlicy wiejskiej w Sufczynie odbędzie się „Pograjka kołbielska”, czyli świętowanie na wesoło, z warsztatami tańców regionalnych i promocją płyty Kapeli Kołbielskiej. Zabawa potrwa w godz. 17.30-23.

OSIECK

 • Tu wydarzenia rozgrywają się wokół IV Biegu Integracyjnego pod patronatem Wójta i Rady Gminy Osieck, tym razem dedykowanego 100-leciu odzyskania niepodległości. O godz. 11.30 odbędzie się msza w kościele parafialnym, następnie złożenie kwiatów na grobach nieznanych żołnierzy. O godz. 13 na terenie szkoły podstawowej rozpocznie się pokaz rekonstrukcyjny „Lancą i szablą” i akcja „Niepodległa do hymnu”. Wystartuje też bieg oraz zawody nordic walking. Potem jeszcze wspólna grochówka, przedstawienie „11 listopada. Dzień Niepodległości”, instalacja „Flaga Polski – bądź jej częścią!”, słodki poczęstunek z kawą i herbatą. Przez cały czas będzie dostępny kącik plastyczny „Barwy Polski” i wystawa „Droga do Niepodległości”.
  Zapisy na bieg prowadzone będą do 9 listopada w sekretariacie UG Osieck, tel. 25 685 70 26 w. 11, e-mail: ugosieck@gminaosieck.pl.

SOBIENIE-JEZIORY

 • Wspólne śpiewanie hymnu w Szkole Podstawowej w Sobieniach-Jeziorach rozpocznie obchody 9 listopada o godz. 11.11. Tego samego dnia specjalną akademię szykuje SP w Siedzowie. W niedzielę, 11 listopada, SP w Sobieniach-Jeziorach zaprasza na uroczystości. Zbiórka o godz. 11 przed szkołą, potem msza w kościele pw. Wszystkich Świętych i powrót do placówki, gdzie ok. godz. 13 odbędzie się występ „Droga do wolności”.
 • W świętowanie włączyła się też SP w Warszawicach. Z pomocą rodziców i nauczycieli uczniowie zaangażowali się w zbiórkę pamiątek związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Efektem jest wystawa, którą można oglądać od 5 listopada. Z kolei 9 listopada, podczas „Dnia dla Niepodległej”, zostaną ogłoszone wyniki konkursu plastycznego na rodzinne gry planszowe odwołujące się do wydarzeń sprzed 100 lat. W programie jest też inscenizacja „Pisk Białego Orła”, konkurs pieśni patriotycznych „Szansa na sukces!” oraz koncert i wspólne śpiewanie.
 • 18 listopada OSP w Dziecinowie zaprasza na III Konkurs Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej. Wystąpią laureaci oraz kapela góralska.

WIĄZOWNA

 • 100 lat niepodległej gmina Wiązowna świętuje w Zakręcie. 11 listopada o godz. 16 w kościele pw. św. Pawła Apostoła odbędzie się uroczysta msza. Po niej uczestnicy przeniosą się do Szkoły Podstawowej im. Cypriana Kamila Norwida, również w Zakręcie, gdzie szykowana jest poetycko-muzyczna wieczornica. Z pieśnią na ustach będzie można wspominać poszczególne dekady wolnej ojczyzny.

WAWER

 • Sztandarowym wydarzeniem jest Wawerska Parada Niepodległości organizowana 11 listopada przez Falenickie Towarzystwo Kulturalne i Wawerskie Centrum Kultury. W tym roku odbędzie się pod hasłem „Piękna i niepodległa”. Parada ruszy o godz. 15 sprzed SP nr 124 w Falenicy, przejdzie ulicami: Bartoszycką, Narcyzową, Walcowniczą, do parkingu na ul. Bystrzyckiej (vis-à-vis Fali). Tam uczestnicy zatańczą zbiorowego poloneza, wysłuchają koncertu piosenek i pieśni na 100-lecie w wykonaniu Orkiestry Dętej z Tłuszcza. Zaplanowano także widowisko laserowe i dwie wystawy plenerowe. Jedna z nich podsumowuje akcję „Zszywanie Wawra” i prezentuje 50 wyszywanych makatek, na których sportretowano urokliwe miejsca dzielnicy. Nie zabraknie tradycyjnej grochówki, a po wszystkim FTK zaprasza na śpiewy przy gitarze w pobliskim pubie Kuźnia.
 • Dzień wcześniej, w sobotę, 10 listopada, OSiR zaprasza miłośników sportu na Rodzinny Bieg Niepodległości. Odbędzie się w Lasach Sobieskiego w Marysinie Wawerskim, ruszy dokładnie o godz. 11.11, a trasa wynosi 3,8 km. Pobiegniemy, trzymając w rękach flagę Polski. Zapisy odbędą się w dniu imprezy w godz. 9-10.50, uczestnictwo jest bezpłatne! Po biegu czekają ciepły poczęstunek oraz warsztaty robienia kotylionów.

2 komentarze do “Wielka radość

 • 19 września 2019 o 13:57
  Permalink

  W naszej twórczości bardzo często odnosimy się do lokalnych patriotyzmów, które połączone wzmacniają patriotyzm POLSKI, którego siła się potem sprawia, że cichną tu i tam bezczelne pomówienia dotyczące naszej OJCZYZNA. PS – jako wieloletni mieszkańcy gminy Swarzędz napisaliśmy 12 piosenek tematycznie związanych ta gminą, poza tym piosenkę o Poznaniu, o Szczecinie oraz o Nowej Słupi gdzie się urodziłem. Pozdrawiam serdecznie – January Zaradny

  Odpowiedz
 • 19 września 2019 o 14:02
  Permalink

  W naszej twórczości bardzo często odnosimy się do lokalnych patriotyzmów, które połączone wzmacniają patriotyzm POLSKI, którego siła się potem sprawia, że cichną tu i tam bezczelne pomówienia dotyczące naszej OJCZYZNA. PS – jako wieloletni mieszkańcy gminy Swarzędz napisaliśmy 12 piosenek tematycznie związanych ta gminą, poza tym piosenkę o Poznaniu, o Szczecinie oraz o Nowej Słupi gdzie się urodziłem. Pozdrawiam serdecznie – January Zaradny

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.