Strażacka drabina do nieba

OTWOCK: PSP DOSTAŁA NOWOCZESNY SPRZĘT RATOWNICZY.

Nowoczesny sprzęt ratowniczy o wartości ponad 2 mln 400 tys. zł trafił do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Otwocku. To samochód pożarniczy wyposażony w drabinę hydrauliczną, która sięga aż do 10. piętra. Wszystko dzięki staraniom st. bryg. Mariusza Zabrockiego, powiatowego komendanta PSP.

AGNIESZKA JASKULSKA

Strażacy mają powody do radości. Do jednostki PSP w Otwocku trafił nowiutki wóz ratowniczy z hydrauliczną drabiną na podwoziu marki Iveco. To najwyższa drabina w naszym regionie. Dosłownie sięga nieba.

– Drabina jest podnoszona przez siłowniki hydrauliczne, ma zasięg 32 metrów i wysuwa się z prędkością 1,2 metra na sekundę. Przy idealnym podłożu sięga do 10. piętra – mówi mł. kpt. Maciej Łodygowski z otwockiej straży pożarnej. – Drabina jest wyposażona w system tłumienia drgań, co ma znaczenie np. przy silnych wiatrach. Jest automatyczna, dlatego podnoszenie, wysuwanie czy obrót mogą być wykonywane jednocześnie. Na ostatnim przęśle drabiny jest zamontowany kosz ratowniczy nowej generacji o nośności do 500 kg. Może w nim przebywać trzech lub czterech strażaków z dodatkowym wyposażeniem, np. noszami czy sprzętem gaśniczym – tłumaczy mł. kpt. Łodygowski. I podkreśla, że pojazd będzie wykorzystywany m.in. podczas gaszenia pożarów budynków i terenów trudno dostępnych dla ratowników, a także do ewakuacji ludzi.

– Nowy samochód pożarniczy z drabiną hydrauliczną zastąpi 12-letni podnośnik, który od 2006 roku strażacy wykorzystywali podczas wielu akcji ratowniczych – tłumaczy strażak. I dodaje, że nowy pojazd jest solidny i będzie służył jednostce przez długie lata.

Wóz pożarniczy z superdrabiną trafił do Otwocka dzięki osobistemu zaangażowaniu st. bryg. Mariusza Zabrockiego, powiatowego komendanta PSP. Było o co się starać, bo sprzęt wart ponad
2 mln 400 tys. zł jest nowoczesny, stabilny i wytrzymały. – Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej zakupiła tylko 16 takich pojazdów na cały kraj – podkreśla st. bryg. Tomasz Dąbrowski, zastępca komendanta powiatowego PSP w Otwocku. I dodaje, że pojazd stoi już na terenie jednostki i jest gotowy do akcji.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.