Odłóż smartfon i spójrz na drogę

JÓZEFÓW: WAŻNA AKCJA NA PRZEJŚCIACH DLA PIESZYCH.

Tak jak w Warszawie na przejściach dla pieszych w Józefowie pojawiły się napisy „Odłóż smartfon i żyj”. To akcja mająca uświadomić mieszkańcom, że dla własnego bezpieczeństwa powinni oni skupić uwagę na tym, co dzieje się na drodze, a nie w wirtualnej rzeczywistości.

SYLWIA WYSOCKA

Inspiracją do charakterystycznego oznakowania przejść dla pieszych w centrum Józefowa i w okolicach placówek oświatowych była akcja przeprowadzona m.in. w Warszawie, gdzie Tramwaje Warszawskie we współpracy z Zarządem Dróg Miejskich namalowały przy przejściach dla pieszych w okolicy ponad 200 stołecznych szkół duże napisy
z hasłem „Odłóż smartfon i żyj”. Pomysłodawcy liczą na to, że dzięki temu poprawi się czujność przechodniów przed przejściami. Dotyczy to zwłaszcza osób, które na co dzień spacerują po ulicach z telefonami w dłoni. Podobna idea przyświecała władzom Józefowa, które pod koniec października umieściły napisy na józefowskich drogach. Hasła pojawiły się m.in. na przejściach przy ulicach Wyszyńskiego i Piłsudskiego oraz w pobliżu szkół podstawowych.

– Napisy wykonał miejski Zakład Obsługi – Piękne Miasto, który zajmuje się m.in. malowaniem pasów i oznakowania drogowego – mówi w rozmowie z „Linią” Mariusz Batorski, przewodniczący komisji ładu przestrzennego i ochrony środowiska. – Uznaliśmy, że skoro podejmujemy różne działania, żeby zwiększyć bezpieczeństwo pieszych na drogach, doświetlamy i specjalnie oznaczamy przejścia, to możemy także w ten sposób spróbować zwrócić uwagę mieszkańców, że powinni zadbać o własne bezpieczeństwo poprzez skupienie uwagi na tym, co dzieje się wokół nich, a nie na ekranie smartfona. Metoda nie jest kosztowna, wystarczyło zrobić szablon i namalować hasła przed przejściami. Mamy nadzieję, że napisy zwrócą uwagę przechodniów i będą skutecznym ostrzeżeniem – dodaje.

Akcja w stolicy przyniosła pozytywne efekty. Według warszawskich statystyk nawet o połowę zmniejszyła się liczba ofiar śmiertelnych wśród pieszych w porównaniu z czasem sprzed różnego typu akcji informacyjnych, w tym umieszczenia wspomnianych haseł na przejściach. Miejmy nadzieję, że akcja uwrażliwi także uczestników ruchu drogowego w Józefowie, bo jak pokazują inne statystyki – wypadków spowodowanych przez skupienie uwagi na ekranie telefonu, a nie na tym, co dzieje się wokół, wciąż jest wiele,
a wśród poszkodowanych często są osoby bardzo młode.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.