Gaz czy pompy ciepła?

NADZWYCZAJNE ROZMOWY W SPRAWIE SZKOŁY W WÓLCE MLĄDZKIEJ.

Nadal nie wiadomo, kto i za ile wybuduje Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wólce Mlądzkiej. Jedyną konkretną informacją, jaką otrzymali przybyli na nadzwyczajną sesję rady miasta rodzice, było to, że nowa szkoła musi być gotowa do 1 września 2020 roku.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

W drugim przetargu na budowę szkoły w Wólce Mlądzkiej najniższa kwota uzyskana w przetargu jest o ponad 6 mln zł niższa niż w pierwszym postępowaniu. To jednak i tak za drogo. W Wieloletniej Prognozie Finansowej (WPF) Miasta Otwocka radni zapisali na to zadanie 15 mln zł, a najkorzystniejsza oferta w przetargu wynosi 18 mln 800 tys. zł. Dlatego też na wniosek prezydenta Zbigniewa Szczepaniaka 8 listopada odbyła się nadzwyczajna sesja w sprawie zmian w WPF. Prezydent zarekomendował radzie miasta zwiększenie kwoty o 3 mln zł, co pozwoliłoby na wyłonienie wykonawcy budowy nowej szkoły. – Ta kwota nie obciąży wydatków w 2019 roku, nie spowoduje też wzrostu planowanego zadłużenia miasta w 2020 roku i nie będzie wiązała się z zaciągnięciem dodatkowego kredytu – przekonywał Zbigniew Szczepaniak.

Radni zwrócili jednak uwagę, że zaproponowany przez prezydenta zakres prac w drugim przetargu przewidywał budowę wyłącznie budynku szkoły, bez przedszkola, hali, boiska i zagospodarowania terenu. Ponadto, mimo wniosków rady miasta, prezydent nie podjął się przeprowadzenia dialogu technicznego z zainteresowanymi firmami w sprawie rozwiązań projektowych. To, zdaniem radnych, może jeszcze spowodować obniżenie kosztów budowy zespołu szkolno-przedszkolnego. Prezydent z kolei tłumaczył na sesji, że gdyby przeprowadził dialog techniczny, nie mógłby tak szybko ogłosić drugiego przetargu.

Gorąca dyskusja, której przysłuchiwali się obecni na sesji rodzice uczniów SP nr 8 w Wólce Mlądzkiej, szybko skupiła się na problemie sposobu ogrzewania nowej szkoły. Czy mają to być pompy ciepła, jak przewiduje projekt i do czego przekonuje prezydent Szczepaniak, czy może jednak będzie ogrzewanie gazowe, za czym jest większość radnych? Nie przedstawiono analizy ekonomicznej, która mówiłaby o potencjalnych korzyściach i oszczędnościach finansowych wynikających z przyjętego przez prezydenta w projekcie zaopatrzenia w energię przy pomocy pomp cieplnych – zwracali uwagę radni. Ostatecznie większość z nich odrzuciła w głosowaniu propozycję prezydenta dotyczącą zwiększenia kwoty na budowę pierwszego etapu szkoły bez hali sportowej i przedszkola do ok. 19 mln zł.

Radni podkreślali, że są zgodni co do konieczności wybudowania nowego budynku SP nr 8 do 1 września 2020 roku, ale nie za taką kwotę. Uważają, że za ok. 15 mln zł (tyle jest w WPF) można zrealizować tę inwestycję razem z budową przedszkola, zagospodarowaniem terenu oraz boiskiem. Zdaniem radnych prezydent powinien teraz
w trybie pilnym ogłosić dialog techniczny i podjąć z PGNiG rozmowy dotyczące budowy sieci gazowej w Wólce Mlądzkiej.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.