Z piłą na pomniki

KARCZEW: PRZYTNĄ LIPY W ZABYTKOWEJ ALEI.

Stare lipy będące pomnikami przyrody w alei prowadzącej do pałacu w Otwocku Wielkim wymagają przycięcia. Ich konary kolidują z linią elektroenergetyczną, stanowią też zagrożenie porażenia prądem.

SYLWIA WYSOCKA

W październiku do Urzędu Miejskiego w Karczewie trafiło pismo przedsiębiorstwa Transport Usługi w Leśnictwie w Stężycy z wnioskiem o wyrażenie zgody na przycięcie pomnikowych drzew rosnących przy ulicy Zamkowej w Otwocku Wielkim. Chodzi o 81 lip drobnolistnych oraz dąb szypułkowy uznane w 2009 roku przez wojewodę mazowieckiego za pomniki przyrody. Teraz okazuje się, że zagrażają one prawidłowej pracy linii elektroenergetycznej oraz stanowią zagrożenie porażenia prądem dla okolicznych mieszkańców oraz przypadkowych osób.

W związku z tym do końca roku mają zostać przycięte w taki sposób, aby odległość gałęzi od przewodu wynosiła co najmniej 4,5 m. Ponieważ chodzi o pomniki przyrody, którym należy się specjalne traktowanie, przy wykonywaniu cięć sanitarnych wykonawca tej pracy ma dążyć do zachowania naturalnego pokroju drzew, a wykonywane prace nie mogą spowodować utraty walorów przyrodniczych drzew oraz zniszczenia gatunków chronionych występujących w ich sąsiedztwie.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.