Ślubowanie nowych władz

OTWOCK: PIERWSZA SESJA SAMORZĄDU KADENCJI 2018-2023.

W sobotę, 17 listopada, Jarosław Margielski oficjalnie objął urząd prezydenta Otwocka, który będzie sprawował przez pięć lat. Przewodniczącą rady miasta została wybrana Monika Kwiek. Wiceprzewodniczącymi będą Bartłomiej Kozłowski i Arkadiusz Krzyżanowski. Nowy prezydent zapowiedział, jakie będą jego pierwsze decyzje.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

W samo południe w sali widowiskowej Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury rozpoczęła się inauguracyjna sesja rady miasta kadencji 2018-2023. Nowo wybrani radni złożyli uroczyste ślubowanie, podobnie jak Jarosław Margielski, który tym samym oficjalnie objął obowiązki prezydenta miasta. Następnie ustępujący prezydent Zbigniew Szczepaniak wręczył mu insygnia władzy.

Nowy prezydent w swoim exposé podziękował wszystkim mieszkańcom Otwocka za zaangażowanie i czynny udział w wyborach do samorządu. Pogratulował też wybranym radnym. Nakreślił wizję swojej prezydentury, zdradził, jakimi sprawami i inwestycjami zamierza zająć się w pierwszej kolejności. Mówił o współpracy z radą miasta. Podziękował też ustępującemu po 12 latach prezydentowi Zbigniewowi Szczepaniakowi za wszystko, co do tej pory zostało zrealizowane oraz za współpracę.

Kolejnym ważnym punktem pierwszej sesji był wybór przewodniczącego i wiceprzewodniczących rady miasta. Po wynikach tajnego głosowania poznaliśmy układ sił, jaki buduje się w nowej radzie. Radni PiS porozumieli się z radnymi startującymi z listy SIM Bartłomieja Kozłowskiego oraz z list PO i Nowoczesnej. Przewodniczącą rady miasta została Monika Kwiek, pierwszym wiceprzewodniczącym Bartłomiej Kozłowski, a drugim Arkadiusz Krzyżanowski. Więcej na temat głosowania i wyborów przewodniczącego rady miasta w następnym numerze „Linii”.

Fragmenty exposé prezydenta Jarosława Margielskiego

Deklaruję, że pełniąc urząd Prezydenta Miasta Otwocka, będę go sprawował z nadrzędną wartością, jaką jest dobro mieszkańców. To znaczy, że wszystkie urzędy podlegające prezydentowi Otwocka będą wykonywały swoją pracę z otwartością, zrozumieniem i życzliwością dla mieszkańców i każdego pojedynczego mieszkańca, który stanie w ich progach. Będę dążył do tego, aby wspólnie z radą miasta już od dziś zacząć rozwiązywać kluczowe problemy w mieście.

A jest ich wiele. Wymienię te najważniejsze, jak problem odorowy, który wynika z instalacji do przetwarzania i składowania odpadów… Rozwiązanie tego problemu będzie odbywać się z uwzględnieniem nadrzędnej wartości, jaką jest dobro mieszkańców, a nie spółek czy rachunku ekonomicznego. Chciałbym też poprosić obecnych radnych, aby wspólnie rozpocząć działania mające na celu zoptymalizowanie projektu i ogłoszenie przetargu budowy szkoły z oddziałami przedszkolnymi w Wólce Mlądzkiej. Jest to priorytet, jeśli chodzi o najbliższe inwestycje w naszym mieście.

Jestem przekonany, że ten priorytet znajdzie zrozumienie radnych… Będę wykonywał wszystkie uchwały, ustalenia oraz inwestycje, które podejmie Rada Miasta Otwocka. Aby współpraca dobrze funkcjonowała, przede wszystkim musi opierać się na prawdzie i wykonywaniu swoich obowiązków zgodnie z kompetencjami, które przysługują stronom… Deklaruję również pełną otwartość. Urząd Miasta Otwocka nie jest prywatną spółką czy firmą. Jest własnością wszystkich mieszkańców, dlatego też wszystkie decyzje i dokumenty, które nie są objęte ustawami szczególnymi, będą udostępnione. Transparentność jest podstawą zaufania, dlatego deklaruję, że ta pięcioletnia kadencja będzie charakteryzowała się pełną przejrzystością podejmowanych działań. Jedną z pierwszych decyzji będzie przeniesienie Biura Rady Miasta Otwocka do budynku magistratu, tak jak to miało historycznie miejsce. Żeby pokazać, że prezydent i rada miasta to są dwa niezależne organy, ale jedno ciało, które wymaga współpracy na każdej płaszczyźnie. Radni są przedstawicielami mieszkańców i muszą być traktowani przez prezydenta, pracowników urzędu miasta, jednostki organizacyjne z szacunkiem, jakim obdarzyli ich wyborcy. Pamiętajmy, że urząd miasta, jednostki organizacyjne, spółki miasta, to są wszystko instytucje, które zostały powołane, żeby służyć mieszkańcom i tego będę wymagał od pracowników urzędu, jednostek i w swojej codziennej pracy…

Te pięć lat wymaga od nas, aby Otwock znów odzyskał dawny blask, żeby był miastem, z którego mieszkańcy będą dumni… Musimy z powrotem postawić na uzdrowiskowo-rekreacyjny kierunek rozwoju miasta. Do tego będą potrzebne inwestycje, które zwiększą ofertę z zakresu sportu i rekreacji. Ta kadencja pokaże, że wiele rzeczy, które były do tej pory niemożliwe, można zrealizować. Myślę tutaj o kompleksie sportowo-rekreacyjnym z pełnowymiarową halą sportowo-widowiskową i zamkniętą pływalnią, o czym mówi się od kilkudziesięciu lat, a czego nie ma w mieście, które jest stolicą powiatu… Musimy też postawić na wykorzystanie naturalnych walorów środowiskowych, jakie ma nasze miasto.

Dlatego też szlaki kajakowe, biegowe, turystyczne wśród otwockich lasów i rzeki Świder to kolejne zadania, które trzeba zrealizować. Współpraca z organizacjami pozarządowymi musi być bardziej zacieśniona. Priorytetem jest też dokończenie rewitalizacji parku miejskiego i termomodernizacja placówek oświatowych…Od pierwszych dni podejmę też działania, które będą polegały na przejęciu przez miasto terenu niedokończonej inwestycji w centrum Otwocka. Miasto musi przejąć ten teren, inaczej nie będziemy w stanie zmienić oblicza tego miejsca…

Pełniąc urząd prezydenta Otwocka będę sprawował go z nadrzędną wartością, jaką jest dobro mieszkańców i Otwocka. To wymaga pracy i poświęcenia, co deklaruję, że uczynię. Miasta tego wymaga, a mieszkańcy oczekują, bo my wszyscy czekamy, aby w końcu powiedzieć, że jesteśmy dumni z Otwocka.

Tak mi dopomóż Bóg.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.