Dużo roboty w parku

OTWOCK: DRUGI ETAP REWITALIZACJI.

Rewitalizacja parku miejskiego wkracza w decydującą fazę. Do jesieni 2019 roku zostanie wyremontowana muszla koncertowa, powstanie nowa fontanna, tężnia, altana, zamontowane będą kosze i ławki. Na czas tych prac, które właśnie się rozpoczęły, poszczególne części parku będą zamykane.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Pierwszy etap rewitalizacji parku miejskiego dobiegł końca. Na zakończenie prac wykonawca ma co prawda czas do 15 grudnia, ale już wiadomo, że nastąpi to przed tym terminem. Park został już doświetlony. Zamontowano nowe, stylowe latarnie. Do tej pory było ich ok. 30, a teraz jest aż 150. Na razie świecą tylko w jednej części bliżej ZUS-u. Nie wszędzie są jeszcze zamontowane oprawy. U podstawy słupa lamp znajduje się herb Otwocka. Każda latarnia jest przystosowana do podłączenia kamery monitoringu.

Zakończyła się też budowa instalacji wodnych, które będą służyć zasileniu tężni i fontanny, oraz systemu nawadniania i przyłącza do publicznej toalety, która stanie na terenie dawnej Zieleni Miejskiej, ale w bezpośrednim sąsiedztwie parku. Będzie to gotowa do postawienia dwustanowiskowa toaleta. Wartość dotychczas wykonanych prac wynosi 3 mln zł.

Tężnia i parkingi

Większość robót zaplanowanych w związku ze zmianą oblicza parku dopiero przed nami. Wykonawca drugiego etapu rewitalizacji jest już wybrany. To firma Sorted z Piaseczna, z którą 15 listopada prezydent Zbigniew Szczepaniak podpisał umowę na kwotę 9 mln 437 tys. zł. Inwestycja jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej.
Wybrany wykonawca, zgodnie z przedstawionym harmonogramem, rozpocznie prace jeszcze w tym roku od wymiany ogrodzenia parku oraz rozbiórki płyty głównej. Wszystkie prace zakończą się do października 2019 roku.

Od strony ul. Pułaskiego na długości 203 metrów ogrodzenie zostanie przesunięte o ok. 5,7 m w głąb parku w celu uzyskania miejsca na parkingi i chodnik wzdłuż granicy parku. Zaprojektowano czarne ogrodzenie z prefabrykowanych przęseł wykonanych z prętów stalowych.

Na terenie całego parku przewiduje się montaż 108 ławek z oparciem oraz 56 ławek bez oparcia, montaż 52 koszy na śmieci o konstrukcji stalowo-żeliwnej, ocynkowanej i malowanej proszkowo na kolor czarny oraz montaż 36 stojaków na rowery (po dziewięć na czterech stanowiskach). Powstaną też drewniane bramy wejściowe ozdobione motywem w stylu świdermajer. W części północnej parku, od strony ul. Pułaskiego, na alejce równoległej do ul. Poniatowskiego zaprojektowano drewniane pergole w kształcie odwróconej litery „U”, też ozdobione motywem w stylu świdermajer. W części północnej parku powstanie też słupowa tężnia solankowa zasilana solanką ze zbiornika. Będzie to drewniana konstrukcja z wypełnieniem środkowego rdzenia tarniną.

W ramach projektu zagospodarowania terenu przewiduje się także przebudowę muszli koncertowej poprzez aranżację pomieszczeń wewnątrz oraz remont elewacji
i wymianę materiałów wykończeniowych sceny. Powierzchnia zabudowy, kubatury oraz gabarytów obiektu się nie zmieni.

Kolorowa fontanna

Atrakcją parku ma być nowa fontanna. Powstanie ona na planie prostokąta o wymiarach 7 x 17 m jako zagłębienie w placu głównym poprzez zejście po trzech schodkach o wysokości 15 cm. Technologia fontanny zaprojektowana jest w formie dysz i wodotrysków. Obrazy wodne tworzone przez dysze chodnikowe będą podświetlane zmiennobarwnym światłem. Planuje się wykonanie programów dających możliwość wyświetlania flag trzech państw: Polski, Niemiec i Francji (w tych krajach są miasta bliźniacze Otwocka – przyp. red.).

W ramach rewitalizacji zmieni się też parkowa zieleń. Do usunięcia wytypowano 197 drzew (w tym uschniętych i zamierających), 1097 m² krzewów wymagających pozwolenia na wycinkę oraz 171 drzew niewymagających pozwolenia na ich wycięcie (samosiewów). W zamian projekt zieleni zakłada nasadzenie 170 drzew: 142 liściastych i 28 iglastych, a także 18633 sztuk krzewów ozdobnych. Na terenie parku zostaną też zamontowane budki lęgowe dla ptaków i karmniki.

Park będzie też miejscem przyjaznym dla osób niepełnosprawnych. Układ komunikacyjny i wszystkie nawierzchnie zaprojektowano w sposób umożliwiający niepełnosprawnym swobodne poruszanie się, a publiczna toaleta została wyposażona w kabinę dla osób niepełnosprawnych. Na czas tych wszystkich prac park nie będzie w całości zamknięty. Z użytkowania zostaną wyłączone jedynie jego fragmenty, na których w danym czasie będą prowadzone roboty.

II etap rewitalizacji:

  • wymiana nawierzchni płyty głównej i instalacji fontanny,
  • wymiana nawierzchni alejek parkowych,
  • remont muszli koncertowej,
  • wymiana ogrodzenia i bram,
  • instalacja tężni, altany i toalet,
  • dostarczenie ławek i koszy,
  • nasadzenia i pielęgnacja zieleni.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.