Małe wielkie radości

OTWOCK: AKCJA BIBLIOTEKI.

Miejska Biblioteka Publiczna bierze udział w ogólnopolskiej akcji Instytutu Książki „Mała Książka – Wielki Człowiek”. Na każde dziecko z Otwocka urodzone w 2015 roku czeka w bibliotece bezpłatna wyprawka czytelnicza.

PRZEMEK SKOCZEK

Kampania społeczna Instytutu Książki dociera do coraz większej liczby dzieci. Zgłosiło się do niej już około trzech tysięcy bibliotek. – Akcja ma zachęcić rodziców do częstego odwiedzania bibliotek i codziennego, rodzinnego czytania z dzieckiem – wyjaśnia Anna Kwaśniewska, dyrektor otwockiej biblioteki.

Od września ponad 13 tysięcy trzylatków z całej Polski otrzymało wyprawki czytelnicze, a w nich m.in. książkę „Pierwsze wiersze dla…”. To zbiór wierszy dla maluchów autorstwa wybitnych polskich poetów, pięknie zilustrowany przez Ewę Kozyrę-Pawlak i Pawła Pawlaka. Znajduje się tam również broszura dla rodziców „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka”, która przypomina o korzyściach wynikających z czytania oraz podpowiada, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze. Dzięki akcji maluchy poznają ważne miejsce na „czytelniczej mapie dzieciństwa”.

Namawiamy zatem wszystkich trzylatków z 2015 roku do odwiedzin w centrali biblioteki przy ul. Andriollego lub w jednej z siedmiu bibliotecznych filii. Nie tylko po to, aby otrzymać wyprawkę. Warto być tam stałym bywalcem. W wyprawce znajduje się także Karta Małego Czytelnika, do której zbiera się naklejki. Dzieci dostają je po każdej wizycie zakończonej wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego. Po zebraniu 10 naklejek każde dziecko zostanie uhonorowane imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.

Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię. Pożytki z czytania mają także konkretny wymiar materialny: czytające dzieci osiągają sukcesy i w przyszłości zarabiają więcej od tych, które nie czytały. Czy to wystarczający argument? Oby! W ramach tegorocznej akcji na rozdanie czeka 100 tysięcy wyprawek.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.