Odra w powiecie

ZAKAŹNA CHOROBA DOTARŁA DO NAS.

Wirus odry dopadł 18-letnią mieszkankę powiatu otwockiego. Dziewczyna nie była szczepiona. To pierwszy od czterech lat przypadek tej zakaźnej choroby na naszym terenie. Kto i kiedy będzie następny?

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Odra cały czas zbiera żniwo na Mazowszu. Odnotowano już kilkadziesiąt podejrzeń i przy-padków zachorowań na tę groźną chorobę w Warszawie, powiecie pruszkowskim, lipskim i piaseczyńskim. Wśród pacjentów są obywatele Polski i Ukrainy. W ubiegłym tygodniu odra dotarła też do powiatu otwockiego. Powody do obaw mogą mieć osoby nieszczepione, zarówno dzieci, jak i dorośli, gdyż wirus łatwo się rozprzestrzenia, a powikłania po chorobie mogą być śmiertelne.

Jak poinformowała nas Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Otwocku, powodów do paniki czy epidemii na naszym terenie do tej pory ma. Na razie został zgłoszony i potwierdzony jeden przypadek zachorowania na odrę. Pacjentka to 18-letnia dziewczyna, która czuje się już dobrze, nie była hospitalizowana.

– Zgłoszenie otrzymaliśmy w środę, 14 listopada. Objęliśmy nadzorem osoby z otoczenia chorej. Wytypowaliśmy do ewentualnego szczepienia te, które nie były szczepione. Ta młoda dziewczyna wraca już do zdrowia – mówi w rozmowie z „Linią” Danuta Zarówna, dyrektor sekcji epidemiologii w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Otwocku.

Otwocki sanepid monitoruje sytuację na bieżąco. Codziennie sporządzane są raporty dotyczące ewentualnych przypadków zachorowań na odrę, które są przekazywane do Wojewódzkiej Stacji Sanitarnej. Zgodnie z ustawą lekarze mają obowiązek zgłaszania do sanepidu wszelkich podejrzeń i rozpoznań chorób zakaźnych. – Szczepionki przeciwko odrze są przygotowane, w razie potrzeby jesteśmy w stanie zapewnić je wszystkim. Przekazujemy je do przychodni, do której należy pacjent – mówi Danuta Zarówna.

Zapytaliśmy, czy w poprzednich latach na terenie powiatu otwockiego były jakieś przypadki zachorowań na odrę. – Ostatnie przypadki odry mieliśmy w 2014 roku. To były zachorowania rodzinne – ojciec i dwoje dzieci. Od tamtej pory nic się nie działo, aż do teraz – informuje dyrektor sekcji epidemiologii.

Jak pokazuje życie, sytuacja jest dynamiczna i może zmienić się z dnia na dzień. Jeszcze tydzień temu informowaliśmy, że nie ma czego się obawiać, bo w powiecie otwockim nie było zgłoszeń zachorowania na odrę, a jedynie na szkarlatynę. Pamiętajmy, że szczepionkę przeciwko odrze trzeba otrzymać w ciągu 72 godzin od kontaktu z osobą chorą, aby zapobiec zakażeniu.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.