Projekty wybrane, ale czy zrealizowane?

PODSUMOWANIE WYKONANIA BUDŻETÓW OBYWATELSKICH.

Od poniedziałku, 26 listopada przez dwa tygodnie mieszkańcy Otwocka mogą zgłaszać swoje pomysły w ramach budżetu obywatelskiego na 2019 rok. Zrobią to już po raz czwarty. Sprawdziliśmy, jak zostały zrealizowane propozycje z poprzednich lat.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Budżet obywatelski co roku cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców. To szansa dla nich, aby zdecydować, na co zostaną wydane publiczne pieniądze z kasy miasta. Propozycji zawsze jest dużo. Najpierw złożone wnioski przechodzą weryfikację, potem w głosowaniu mieszkańcy wybierają zadania do realizacji. Odpowiada za to urząd miasta.

W pierwszej edycji budżetu obywatelskiego z 2016 roku z 11 projektów, które przeszły do etapu finalnego, zrealizowano 10. Nie udało się tylko doprowadzić do udostępnienia bezpłatnego internetu w parku miejskim. Było to zadanie z progu kwotowego do 10 tys. zł, na które głosowały 33 osoby. Nie doczekaliśmy się możliwości bezprzewodowego łączenia się z internetem przy użyciu własnego telefonu, tabletu czy laptopa, za to wszystkie projekty z drugiej edycji budżetu obywatelskiego (z 2017 roku) zostały szczęśliwie wykonane. Przypomnijmy, że wśród nich były m.in. budowa fragmentów ulic (Tuwima, Wiązowskiej, Krasińskiego), plac zabaw na osiedlu Marszałkowska czy pumptrack, czyli rowerowy plac zabaw na terenie dawnej Zieleni Miejskiej. Część zadań dotyczyło też szkół, żłobka i biblioteki miejskiej.

Realizacja zgłoszonych w ubiegłym roku projektów w ramach budżetu obywatelskiego na 2018 rok nie w każdym przypadku została już zakończona. Z 11 zadań wykonano siedem. Trzy projekty są w trakcie realizacji. Chodzi o remont i budowę brakujących chodników przy ul. Geislera i Leśnej (projekt zdobył 2117 głosów), rewitalizację skweru Pamięci Żydów Otwockich oraz rekonstrukcję historycznej pompy (473 głosy) – skwer jest gotowy, pompy nadal nie ma. Jak dowiedzieliśmy się w urzędzie miasta, na podsumowanie tych projektów będzie czas pod koniec grudnia. Ich realizacja nie jest zagrożona.

Niezrealizowany został pomysł montażu hamaków przy Teatrze im. Jaracza na skwerze Szarych Szeregów. Projekt zgłoszony pod nazwą „Odhamiacz” zdobył 580 głosów
w progu kwotowym do 10 tys. zł. Przypominamy, że propozycje pomysłów do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego może zgłosić każdy mieszkaniec Otwocka, który ukończył 16 lat i zbierze podpisy co najmniej 30 osób. Głosują mieszkańcy Otwocka, którzy ukończyli 16 lat.

Terminy budżetu obywatelskiego na 2019 r.

  • Od 26 listopada do 10 grudnia – zgłaszanie projektów.
  • Od 26 listopada do 31 grudnia – weryfikacja zgłoszonych projektów.
  • Do 9 stycznia – ogłoszenie listy projektów zakwalifikowanych do dalszej procedury.
  • Od 10 do 14 stycznia – składanie odwołań od oceny merytorycznej.
  • Do 23 stycznia – rozpatrzenie odwołań.
  • Do 25 stycznia – opublikowanie ostatecznej listy projektów zatwierdzonych do głosowania.
  • Od 28 stycznia do 11 lutego – głosowanie mieszkańców.
  • Do 28 lutego – ogłoszenie listy rankingowej projektów.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.