Śliski pomysł na rekreację

NIE BĘDZIE MIEJSKIEGO LODOWISKA.

Mieszkańcy Józefowa nie doczekają się tej zimy lodowiska. Pomysł zorganizowania ogólnodostępnej ślizgawki zgłosił radny Paweł Kołodziej, ale nie udało się mu przekonać pozostałych członków rady miasta.

SYLWIA WYSOCKA

Kilka lat temu w Józefowie było ogólnodostępne lodowisko przy Integracyjnym Centrum Sportu i Rekreacji. Z profesjonalnie przygotowanej lodowej tafli o powierzchni 800 m2 przed południem bezpłatnie korzystali uczniowie, a w godzinach popołudniowych pozostali chętni.

W ostatnich latach miasto zrezygnowało z takiej ślizgawki. Jak mówił niedawno w rozmowie z „Linią” zastępca dyrektora ICSiR Piotr Gąszcz, na nowej nawierzchni boiska przy hali nie można zrobić lodowiska, bo skutkowałoby to jej zniszczeniem. Jakiś czas temu pojawiły się pomysły, aby lodowisko przenieść do centrum miasta, np. na skwer im. św. Jana Pawła II, ale tu także pojawił się problem drogiej nawierzchni, która mogłaby ulec zniszczeniu. Ponadto jest tam mało miejsca, więc taka ślizgawka raczej nie stałaby się prawdziwą miejską atrakcją. Ostatecznie w budżecie na 2018 rok także nie zarezerwowano pieniędzy na budowę lodowiska. Jak potwierdziła dyrektor ICSiR Jadwiga Kopka, w tym roku na pewno nie powstanie ono obok hali.

Do pomysłu wrócił radny Paweł Kołodziej. – Uważam, że znów powinniśmy zrobić lodowisko. Mogłoby ono powstać w centrum miasta, aby było dostępne dla jak największej liczby mieszkańców. Do godziny 14 ze ślizgawki mogliby korzystać uczniowie – tym bardziej że w jednej ze szkół remontowana jest hala sportowa – a popołudniami pozostali chętni – tłumaczy Kołodziej w rozmowie z „Linią”. Radny na jednym z ostatnich posiedzeń komisji budżetu zakończonej kadencji postulował nawet, aby jeszcze w tegorocznym budżecie znaleźć pieniądze na ten cel. Zaproponował jednak, żeby obiekt powstał na prywatnym terenie wykorzystywanym w samorządowej kampanii wyborczej przez KW Dla Miasta. Ostatecznie komisja budżetowa nie przystała na tę propozycję, przede wszystkim z powodu zbyt małej wiedzy na temat możliwości zorganizowania lodowiska na nie swoim terenie. Pomysł poparł tylko radny Damian Podolski.

Jak dowiedzieliśmy się od zastępcy dyrektora ICSiR, koszt organizacji lodowiska to ok. 200 tys. zł na sezon. Zdaniem Piotra Gąszcza poza sprawą porozumienia z właścicielem wskazanego przez radnego Kołodzieja terenu trzeba by jeszcze ponieść koszt jego wyrównania i doprowadzenia tam prądu. – Rekomendowałbym raczej rozwiązanie całoroczne, to znaczy zorganizowanie zadaszonego lodowisko-wrotkowiska. Na pewno nie jest to do zrealizowania w rozpoczynającym się sezonie zimowym. Może taką inwestycję udałoby się zrealizować na terenie, gdzie stoi Dom Nauki i Sztuki? – zastanawia się Gąszcz, podkreślając, że decyzja będzie należała do rady miasta.

Jak udało się nam dowiedzieć, w tym roku lodowiska nie planuje także hotel Holiday Inn. To oznacza, że na najbliższą miejską ślizgawkę mieszkańcy Józefowa najprawdopodobniej będą musieli przyjechać do Otwocka.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.