Coraz drożej za śmieci

OD NOWEGO ROKU CZEKA NAS DUŻA PODWYŻKA.

Sytuacja na rynku odpadów jest dramatyczna, jeśli chodzi o ceny usług. Jeżeli nic się nie zmieni, to od nowego roku mieszkańców Otwocka czeka olbrzymia podwyżka za odbiór i wywóz śmieci.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Podczas czwartkowej sesji, 29 listopada, prezydent Jarosław Margielski zasygnalizował ten problem radnym. Poinformował, że trwają negocjacje z firmą, która obecnie obsługuje miasto. – Sytuacja na rynku odpadów jest dramatyczna.

Na przykład na RIPOK-u (Regionalna Instalacja Przetwarzania Odpadów Komunalnych) za tonę odpadów o kodzie, który mają głównie mieszkańcy Otwocka, na początku roku ceny były na poziomie 240-280 zł. Na połowę grudnia i w przyszłym roku kwoty szacowane są nawet na 510 zł. To jest ponad 200 proc. podwyżki! – mówił na sesji prezydent.

Sytuacja dotyczy całego regionu warszawskiego. Na przykład gmina Wiązowna już ogłosiła przetarg na odbiór i wywóz odpadów. Wynika z niego, że stawka 4 zł urosła do 15 zł. Otwock ma podpisaną umowę do końca grudnia. Postępowanie przetargowe na świadczenie usług w 2019 roku zostanie ogłoszone w najbliższych dniach. Ponieważ jest to przetarg unijny, czas, gdy musi być podany do publicznej wiadomości, jest dłuższy niż zazwyczaj. W związku z tym konieczne są negocjacje i podpisanie na ten czas aneksu z firmą, która obecnie świadczy usługi dla miasta, aby zachować ciągłość odbioru śmieci od mieszkańców.

– Najbliższe trzy miesiące będą wiązały się z podwyżką opłat za wywóz odpadów od mieszkańców Otwocka. Jest to efekt koniunktury. Miasto podjęło już działania, aby obniżyć cenę na ten czas, m.in. poprzez zmniejszenie częstotliwości odbioru odpadów wielkogabarytowych i opon ze względu na okres zimowy. Jednak jeśli sytuacja na rynku się nie zmieni, będziemy obarczeni olbrzymimi podwyżkami dla mieszkańców Otwocka, na które nie będziemy mieli wpływu – uprzedził radnych prezydent Margielski.

– Aneks do umowy zostanie podpisany. Będę państwa informował, jakie kwoty uda się wynegocjować. Jeśli radni chcieliby uczestniczyć w tych negocjacjach, proszę wyznaczyć delegację, poinformuję o terminie spotkania – zadeklarował chęć współpracy i otwartość wobec radnych prezydent.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.