Świeć przykładem na drodze

KIEROWCY, PIESI I ROWERZYŚCI NA CELOWNIKU DROGÓWKI.

Od kilku dni policjanci z otwockiej drogówki zwracają szczególną uwagę na ustawienie świateł w samochodach oraz na to, czy piesi i rowerzyści świecą odblaskami po zmroku. W ramach akcji „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo” 8 i 15 grudnia w wyznaczonych stacjach diagnostycznych kierowcy mogą bezpłatnie skontrolować i wyregulować oświetlenie samochodu.

AJ

Po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości zaledwie 30 metrów i często kierowca nie ma już szans, żeby zahamować lub go ominąć.

– Jednak człowiek, który ma na sobie elementy odblaskowe, jest widoczny dla kierowcy nawet z odległości 150 metrów – tłumaczy nadkom. Daniel Niezdropa z Komendy Powiatowej Policji w Otwocku. I przypomina o obowiązku zakładania elementów odblaskowych w terenie niezabudowanym po zapadnięciu zmroku. Właśnie ruszyła akcja „NURD”. Dlatego policjanci z otwockiej drogówki bacznie przyglądają się pieszym i rowerzystom, m.in. w obrębie przejść dla pieszych i placówek oświatowych. Sprawdzają oświetlenie przy rowerach i to, czy piesi noszą odblaski po zmroku oraz czy idą po właściwej stronie drogi, która nie ma chodnika – mówi nadkomisarz.

I dodaje, że podczas akcji w powiecie otwockim policjanci rozdają również kamizelki odblaskowe i zestawy opasek, które świecą po zmroku, zachęcając do ich noszenia.
Stróże prawa zwracają uwagę, czy kierowcy ustępują pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście i czy wyprzedzają na zebrze, bo to może doprowadzić do potrącenia i tragedii. Dlatego tak ważne jest, aby przejścia dla pieszych były oświetlone, a piesi nosili odblaski. Natomiast kierowcy o tej porze roku powinni zadbać o odpowiednio wyregulowane oświetlenie, czystość reflektorów i bieżącą wymianę żarówek.

Właśnie ruszyła ogólnopolska akcja „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo”, dzięki której w wyznaczonych stacjach diagnostycznych można bezpłatnie skontrolować
reflektory w samochodzie.

– Jeśli oświetlenie pojazdu jest nieprawidłowe, to w złych warunkach atmosferycznych i przy niedostatecznej widoczności wzrasta prawdopodobieństwo wypadku drogowego – podkreślał podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji podczas konferencji prasowej, która odbyła się w siedzibie Instytutu Transportu Samochodowego. – W sobotę, 24 listopada na terenie powiatu otwockiego funkcjonariusze przeprowadzili kontrole samochodów i w dwóch przypadkach stwierdzono usterki w oświetleniu – podkreśla nadkom. Daniel Niezdropa.

Policjanci tłumaczą, że zbyt nisko ustawione światła mogą doprowadzić do sytuacji, w której kierujący po zmierzchu zbyt późno zobaczy pieszego poruszającego się po jezdni. Natomiast gdy są one ustawione zbyt wysoko, mogą oślepiać innego kierowcę. Dlatego 8 i 15 grudnia odbędą się „dni otwarte” na stacjach diagnostycznych mających patronat Instytutu Transportu Samochodowego i Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów, podczas których kierowcy będą mogli bezpłatnie sprawdzić światła w swoich pojazdach. Aplikacja Yanosik doprowadzi zainteresowanych akcją do najbliższej stacji biorącej udział w kampanii. Dokładny wykaz punktów umożliwiających bezpłatne
badania znajduje się na stronie: yanosik.pl/dobre-swiatla.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.