Pensja dla nowego prezydenta

OTWOCK: RADNI USTALILI, ILE ZAROBI GŁOWA MIASTA

Od 1 grudnia Jarosław Margielski jako prezydent Otwocka będzie zarabiał miesięcznie 9 tys. 660 zł brutto. To o 185 zł więcej niż jego poprzednik Zbigniew Szczepaniak.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Rada miasta ustaliła już wysokość wynagrodzenie dla nowego prezydenta. Na ten czas Jarosław Margielski opuścił salę obrad. Pod rozwagę zostały poddane trzy propozycje. Jako pierwszy wniosek zgłosił radny Marcin Kraśniewski, aby prezydent otrzymywał maksymalne wynagrodzenie zasadnicze, czyli 4 tys. 800 zł (tyle samo miał prezydent Szczepaniak), dodatek funkcyjny w wysokości 2 tys. 100 zł (poprzednik miał 1 tys. 750 zł) i dodatek specjalny – 2 tys. 760 zł, a więc 40 proc. wynagrodzenia zasadniczego (poprzedni prezydent miał dodatek w wysokości 30 proc.). Daje to łączną kwotę 9 tys. 660 zł brutto. Przy tych wyliczeniach Jarosławowi Margielskiemu nie przysługuje jeszcze dodatek stażowy powyżej pięciu lat pracy (jeden procent za każdy rok, maksymalnie do 20 proc.).

– Prezydent jest na razie sam, bez sekretarza, który przebywa na dłuższym zwolnieniu lekarskim, nie ma wiceprezydentów. Myślę, że radni zarówno obecnej, jak i poprzedniej kadencji mogli obserwować działania i pracę na rzecz miasta prezydenta, gdy był przewodniczącym Rady Miasta Otwocka
– tak motywował swój wniosek radny Kraśniewski na połączonym posiedzeniu komisji budżetu i gospodarki miejskiej, które odbyło się w przerwie sesji.

Propozycję obniżenia prezydentowi wynagrodzenia zasadniczego do minimalnej kwoty zgłosił radny Ireneusz Paśniczek, który przegrał w drugiej turze wyborów z Jarosławem Margielskim.

– Z racji tego, że prezydent rozpoczyna swoją pracę, chciałbym, żeby mógł pokazać mieszkańcom swoje dokonania. Pensję prezydenta w każdej chwili możemy zmienić. Dlatego proponuję, żeby zacząć od dolnej granicy, czyli 3 tys. 600 zł – mówił radny Paśniczek.

W jego propozycji zmienia się też dodatek specjalny, który wyniósłby 2 tys. 280 zł. W sumie prezydent miałby zarabiać miesięcznie 7 tys. 800 zł brutto.
Trzecią propozycję wysokości pensji zgłosił też były kandydat na prezydenta Otwocka Ireneusz Wojtasik.

– Zaczęli państwo od najwyższej kwoty (propozycja radnego Kraśniewskiego – red.). Myślę, że wypośrodkowanie kwoty bazowej będzie dobrym rozwiązaniem dla pogodzenia wszystkich. Dlatego zgłaszam, aby wynagrodzenie zasadnicze wynosiło 4 tys. 200 zł, a reszta była bez zmian (wtedy dodatek specjalny wyniósłby 2 tys. 520 zł) – zaproponował radny Wojtasik. Wówczas prezydent zarabiałby miesięcznie 8 tys. 800 zł.
Członkowie komisji poparli ostatecznie wniosek radnego Kraśniewskiego, który później był poddany pod głosowanie na sesji.

Za kwotą 9 tys. 660 zł brutto miesięcznie dla nowego prezydenta zagłosowało 13 radnych. Od głosu wstrzymali się: Przemysław Bogusz, Marcin Michalczyk, Małgorzata Rock i Ireneusz Wojtasik. Przeciw zagłosował tylko Ireneusz Paśniczek.

– To jest nowa funkcja dla pana Jarosława Margielskiego i chciałbym najpierw sprawdzić, jak będzie ją pełnił – argumentował po sesji w rozmowie z „Linią” radny Paśniczek.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.