Tablety dla radnych

NOWA KADENCJA, NOWA JAKOŚĆ

Otwoccy radni będą korzystać z tabletów. Dzięki temu stosy papierowych dokumentów na sesje i komisje zostaną zastąpione elektronicznymi plikami. Miasto zakupi też sprzęt do imiennego głosowania.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Wraz z nową kadencją samorządu w Otwocku zostaną wprowadzone nowe standardy pracy rady miasta. Niektóre zmiany, takie jak elektroniczne urządzenie do imiennego głosowania, zostały narzucone przez ustawę, inne – np. tablety dla radnych – mają przynieść oszczędności i ułatwić pracę biura rady, które jeszcze przed świętami wróci do budynku A magistratu.

Na koniec sesji 29 listopada prezydent Jarosław Margielski poruszył kwestię zakupu tabletów, które otrzymaliby radni. – Jest tak dużo dokumentów, że ich drukowanie jest ekonomicznie nieuzasadnione. Bardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie zakup tabletów lub laptopów, żeby te dokumenty można było przesyłać drogą elektroniczną, a w wersji papierowej były one dostępne w kilku egzemplarzach na posiedzeniach komisji i sesji. Chodzi o to, żeby było jasne, nad jaką formą papierową dokumentów głosujemy,
a radni dostaną te materiały drogą elektroniczną – argumentował prezydent. Radni podzielili jego zdanie.

– Tablety to nie jest duży wydatek, a wiele gmin, np. Wiązowna, już korzysta z tego rozwiązania i ono się sprawdza – zwracał uwagę radny Jakub Kosiński.

Radni i prezydent muszą też wybrać nowy system do głosowania za pomocą przycisków, który będzie wykorzystywany podczas posiedzeń rady miasta. Taki obowiązek na samorządy nałożyła ustawa. Przypomnijmy, że wcześniej radni głosowali przez podniesienie ręki, chyba że
w statucie był zapis dotyczący głosowania imiennego. Potrzeba zakupu takiego urządzenia nie wynika tylko z konieczności spełnienia ustawowych wymogów. Przede wszystkim usprawni ono i przyspieszy przebieg sesji, podczas których za każdym razem radni są wyczytywani z listy
i pytani o to, jak głosują. Manualny system do głosowania „za”, „przeciw” i „wstrzymuję się” będzie wyświetlał wyniki na monitorze i zapisywał głosowanie imienne. Taki sam już działa podczas sesji w powiecie.
Otwoccy radni zdecydowali, żeby to prezydent po konsultacji
z pracownikami urzędu wybrał sprzęt do głosowania i jak najszybciej zakupił tablety.

– Zaproponuję rozwiązanie, przedstawię koszty i przekażę informację radzie miasta. Państwo już między sobą to skonsultujecie i wybierzecie, czy kupimy laptopy, czy tablety – zwrócił się do radnych Margielski.

Jak ustaliliśmy już po sesji, z zakupem sprzętu urząd miasta wstrzyma się do stycznia, ponieważ jak poinformował nas prezydent, jest duża szansa na pozyskanie na ten cel dofinansowania wynoszącego nawet 80 proc. Do tego czasu głosowania na sesjach rady miasta będą odbywać się imiennie.


Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.