Miasto zaprojektuje, marszałek sfinansuje?

KOLEJNY KROK W SPRAWIE ROZWIĄZAŃ KOMUNIKACYJNYCH NA DRODZE NR 801

Czy zamiast świateł na skrzyżowaniu ulic Nadwiślańskiej i Wyszyńskiego w Józefowie powstanie duże rondo? Miasto zapowiada, że w przyszłym roku zaprojektuje w tym miejscu rondo turbinowe. Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich deklaruje, że inwestycje, w których partycypuje lokalny samorząd, realizuje w pierwszej kolejności.

SYLWIA WYSOCKA

Skrzyżowanie ulic Wyszyńskiego i Nadwiślańskiej w Józefowie to dla zmotoryzowanych, rowerzystów i pieszych prawdziwy koszmar. Nie tylko z powodu czasu traconego na oczekiwanie na wykonanie manewru skrętu, włączenie się do ruchu czy przejście przez jezdnię, lecz także niebezpieczeństwa spowodowanego brawurowymi zachowaniami. Nie raz dochodziło w tym miejscu do kolizji i wypadków – nawet ze skutkiem śmiertelnym. Pomysłów na poprawę sytuacji było już kilka, m.in. ustawienie w tym miejscu sygnalizacji świetlnej. Jak wynika jednak z najnowszej korespondencji pomiędzy Urzędem Miasta Józefowa a marszałkiem województwa mazowieckiego, obydwa samorządy są zgodne, że najlepszym rozwiązaniem będzie wybudowanie tu ronda.
Władze Józefowa proponują duże rondo turbinowe.

W piśmie do marszałka Adama Struzika z 21 listopada informują, że miasto przystąpi do realizacji dokumentacji projektowej w 2019 roku, a odpowiednie porozumienia w tej sprawie nastąpią po podjęciu przez radę miasta uchwały o pomocy rzeczowej dla województwa w tym zakresie.
Rondo turbinowe to takie, w którym pasy ruchu nie przecinają się. Oznacza to, że jego organizacja przed wjazdem wymaga od kierowcy dokonania wyboru kierunku jazdy oraz właściwego pasa ruchu. Pojazdy poruszające się po rondzie turbinowym są w naturalny sposób kierowane bezkolizyjnie do odpowiedniego wylotu ronda. Wybór takiego rozwiązania chwalony był m.in. przez policjantów podczas debaty poświęconej bezpieczeństwu w Józefowie.

Jak przyznała w rozmowie z „Linią” rzecznik Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich (MZDW) Monika Burdon, usprawnienia na drodze nr 801 znalazły się wśród priorytetowych zadań drogowych województwa na najbliższe pięć lat. Potwierdziła ona, że zgodnie z ustaleniami miasto ma zająć się projektowaniem ronda, a realizacja inwestycji będzie w gestii zarządcy drogi. – Inwestycje, w których partycypuje samorząd, są realizowane w pierwszej kolejności, ale nie jestem w stanie powiedzieć, kiedy rondo zostanie wybudowane – mówi rzecznik.

Inne ustalenia dotyczą natomiast drugiego skrzyżowania, które budzi nie mniej obaw wśród części kierowców, głównie mieszkańców Górek. Chodzi o skrzyżowanie ulic Nadwiślańskiej i Górczewskiej. Mieszkańcy tego rejonu od dawna domagają się w tym miejscu rozwiązań, które umożliwią im swobodne włączanie się do ruchu.

Jednak jak czytamy we wspomnianym piśmie, tu realizacja dokumentacji projektowej zostanie wstrzymana do czasu wyjaśnienia kwestii ewentualnego udziału inwestora zewnętrznego.

Jak poinformowała „Linię” Monika Burdon z MZDW, są plany, zgodnie z którymi w tym rejonie może powstać obiekt handlowy. – Nie wykluczamy zatem, że w przebudowie ronda może uczestniczyć właściciel obiektu w przyszłości generującego zwiększony ruch w tym rejonie – mówi Burdon, ale podkreśla, że na obecnym etapie trudno mówić o konkretach i terminach.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.