Wyrośnie na wiosnę

OTWOCK: PROJEKT POMPY DO POPRAWY

Stylowa pompa nawiązująca do przedwojennej miała stanąć na skwerze Żydów Otwockich w połowie października. Mamy grudzień, a tu cisza. Okazuje się, że konieczne było dokonanie zmian w projekcie służących m.in. bezpieczeństwu.

PRZEMEK SKOCZEK

W miejscu obecnego skweru, u zbiegu ulic Orlej i Świderskiej, przed wojną znajdowało się ujęcie wody z charakterystyczną pompą wyposażoną w koło. Na znanej fotografii uwiecznił ją Alter Kacyzne. Powrót pompy w to miejsce jest od lat marzeniem mieszkającego w sąsiedztwie Dariusza Węgrowicza.

W końcu złożył on wniosek do budżetu obywatelskiego na 2018 rok. Udało się i na realizację pomysłu zdobył 50 tys. zł. Latem pisaliśmy, że projekt jest w zasadzie gotowy. Jego realizacji podjęła się Polska Pracownia Konserwacji Zabytków. Powstał nawet model służący do wykonania odlewu. Odsłonięcie pompy miało odbyć się z pompą w październiku. Co się stało?

– Najpierw okazało się, że jest problem z terminami w odlewni. Musieliśmy czekać. Potem prezydent Jarosław Margielski, który sam jest inżynierem, zauważył potrzebę zmodernizowania projektu – wyjaśnia Dariusz Węgrowicz.

– Niektóre zmiany dotyczą funkcjonowania pompy, inne bezpieczeństwa. Po pierwsze, nie będzie ona jednak zdrojem miejskim podłączonym do sieci wodociągowej, tylko studnią abisynką z własnym ujęciem wody na około 10 metrach. Konieczne okazały się też spowalniacze koła, które – rozpędzone – mogłoby kogoś uderzyć. Wreszcie zostanie dodane odprowadzenie wody do kanalizacji, ponieważ inaczej mogłaby ona podmyć konstrukcję ważącej 800 kg pompy – tłumaczy pomysłodawca.

Nad projektem pracuje konstruktor Wiktor Kuśmirek. Nowa umowa ma być gotowa do końca roku, a odsłonięcie pompy zaplanowano na wiosnę. Koszt nieco wzrośnie, ale Dariusz Węgrowicz ma finansowe rezerwy, ponieważ pierwotny koszt projektu wyceniono na 33 tys. zł.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.