Wyrośnie na wiosnę

OTWOCK: PROJEKT POMPY DO POPRAWY

Stylowa pompa nawiązująca do przedwojennej miała stanąć na skwerze Żydów Otwockich w połowie października. Mamy grudzień, a tu cisza. Okazuje się, że konieczne było dokonanie zmian w projekcie służących m.in. bezpieczeństwu.

PRZEMEK SKOCZEK

W miejscu obecnego skweru, u zbiegu ulic Orlej i Świderskiej, przed wojną znajdowało się ujęcie wody z charakterystyczną pompą wyposażoną w koło. Na znanej fotografii uwiecznił ją Alter Kacyzne. Powrót pompy w to miejsce jest od lat marzeniem mieszkającego w sąsiedztwie Dariusza Węgrowicza.

W końcu złożył on wniosek do budżetu obywatelskiego na 2018 rok. Udało się i na realizację pomysłu zdobył 50 tys. zł. Latem pisaliśmy, że projekt jest w zasadzie gotowy. Jego realizacji podjęła się Polska Pracownia Konserwacji Zabytków. Powstał nawet model służący do wykonania odlewu. Odsłonięcie pompy miało odbyć się z pompą w październiku. Co się stało?

– Najpierw okazało się, że jest problem z terminami w odlewni. Musieliśmy czekać. Potem prezydent Jarosław Margielski, który sam jest inżynierem, zauważył potrzebę zmodernizowania projektu – wyjaśnia Dariusz Węgrowicz.

– Niektóre zmiany dotyczą funkcjonowania pompy, inne bezpieczeństwa. Po pierwsze, nie będzie ona jednak zdrojem miejskim podłączonym do sieci wodociągowej, tylko studnią abisynką z własnym ujęciem wody na około 10 metrach. Konieczne okazały się też spowalniacze koła, które – rozpędzone – mogłoby kogoś uderzyć. Wreszcie zostanie dodane odprowadzenie wody do kanalizacji, ponieważ inaczej mogłaby ona podmyć konstrukcję ważącej 800 kg pompy – tłumaczy pomysłodawca.

Nad projektem pracuje konstruktor Wiktor Kuśmirek. Nowa umowa ma być gotowa do końca roku, a odsłonięcie pompy zaplanowano na wiosnę. Koszt nieco wzrośnie, ale Dariusz Węgrowicz ma finansowe rezerwy, ponieważ pierwotny koszt projektu wyceniono na 33 tys. zł.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.