Jak nie należy remontować dróg

OTWOCK: INTERWENCJA WŁADZ PRZY UL. SAMORZĄDOWEJ.

Jezdnia w błocie, pada śnieg, temperatura spada poniżej zera, a na ulicy Samorządowej miał być kładziony asfalt. Tak „zgodnie” ze sztuką budowlaną za miliony złotych w Otwocku remontowane są drogi powiatowe! Po interwencji wicestarosty i prezydenta prace zostały wstrzymane.

Aleksandra Czajkowska

Remont ul. Samorządowej do skrzyżowania z ul. Konarskiego został wstrzymany. To efekt działań wicestarosty Krzysztofa Kłóska i prezydenta Otwocka Jarosława Margielskiego, którzy w ubiegłym tygodniu, mimo późnej pory, interweniowali przy prowadzonych pracach budowlanych. Złe warunki pogodowe nie pozwalały wykonać prac jak należy, a jednak drogowcy mieli taki zamiar.

– To jest nie do pomyślenia! Przygotowują nawierzchnię, gdzie ma być lany asfalt, a nie ma nadzoru inwestorskiego ze strony Zarządu Dróg Powiatowych. Kładliby asfalt na błoto! – bulwersował się wicestarosta Kłósek. Na miejsce został wezwany właściciel firmy prowadzącej remont, który przyznał, że jezdnia powinna być porządnie oczyszczona. Został wezwany także dyrektor ZDP Marek Płaczek.

– Dyrektor będzie się gęsto tłumaczył. Dlaczego nie było tu żadnego pracownika ZDP, kto za to odpowiada? – dociekał wicestarosta.
– Panie dyrektorze, to jest kpina, żebyśmy płacili 4 mln zł
z publicznych pieniędzy i nie było nadzoru inwestorskiego przy prowadzonych robotach budowlanych – zwrócił się do Marka Płaczka prezydent Margielski. – A potem pan się dziwi, czemu dziury powstają. Właśnie dlatego, że prace nie są dopilnowane! – dodał Kłósek.

– To nie do końca jest tak, panie starosto – bronił się dyrektor ZDP. – To jest remont, a nie inwestycja. Nad inwestycją to rozumiem, że musi stać inspektor nadzoru, ale to jest zwykły remont – tłumaczył Płaczek. Jednak te wyjaśnienia jeszcze bardziej oburzyły prezydenta i wicestarostę, którzy wytknęli dyrektorowi także brak wprowadzenia czasowej organizacji ruchu, odpowiedniego oznakowania zwłaszcza, że droga jest zamknięta,
a przecież prowadzi do szpitala im. Grucy i jeżdżą nią karetki.

– Powinny być wyznaczone objazdy i poinformowane odpowiednie służby, w tym policja. Droga jest wyłączona z ruchu, o czym wielu kierowców nie wiedziało – mówił Kłósek. Na miejscu okazało się też, że trzeba poprawić niektóre wjazdy do posesji mieszkańców.

– W tych warunkach prace nie mogą być kontynuowane. Nie będziemy realizować robót budowlanych za wszelką cenę, mimo złych warunków atmosferychnych, byle dochować terminu. To się kończy wyrzuceniem publicznych pieniędzy w błoto – stwierdził prezydent. Wykonawca po rozmowach z włodarzami przystał na to, aby wydłużyć czas gwarancji do czterech lat. Dokończenie prac na ul. Samorządowej nastąpi dopiero na wiosnę, ale zgodnie ze sztuką budowlaną, co ma zapewnić trwałość inwestycji.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.