Babcia Krysia jest pomnikiem

JÓZEFÓW: MIASTO ZAPŁACI ZA PIELĘGNACJĘ.

Józefów wzbogacił się o nowy pomnik przyrody. Jest nim rosnąca na prywatnej posesji sosna, która będzie nazywać się Babcia Krysia.

SYLWIA WYSOCKA

O objęcie drzewa ochroną w formie pomnika przyrody zwrócili się do władz miasta właściciele nieruchomości przy ul. Żabiej w Józefowie. Chodzi o sosnę zwyczajną o imponującym obwodzie pnia liczącym 297 cm. Sosna wyróżnia się wśród drzew rosnących na tym terenie ze względu na obwód, pokrój, wysokość oraz indywidualne cechy, spełnia więc wymagania przepisów określających kryteria potrzebne do uznania
za pomnik przyrody.

Radni przychylili się do wniosku właścicieli nieruchomości. Przygotowano stosowną uchwałę o ustanowieniu pomnika przyrody. Dzięki temu sosna będzie podlegać szczególnej ochronie. Oznacza to m.in., że zabiegi pielęgnacyjne, których drzewo będzie wymagać (obliczone teraz na ok. 4 tys. zł), zostaną wykonane na koszt miasta. Sam akt ustanowienia pomnika przyrody ma jednak wpłynąć korzystnie na wzrost świadomości ekologicznej mieszkańców i ich dbałość o przyrodę.

Kolejnym krokiem po podjęciu uchwały w tej sprawie przez radę miasta było przychylenie się do kolejnego wniosku właścicieli nieruchomości, aby sośnie nadać nazwę Babcia Krysia. Radni byli w tej sprawie jednomyślni.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.