Tylko raz zrobisz zakupy

NIEDZIELE BEZ HANDLU W 2019 ROKU.

Od nowego roku zmieniają się zasady dotyczące handlowych niedziel. W 2019 roku sklepy będą otwarte jedynie w ostatnią niedzielę miesiąca oraz w wybrane niedziele przed Bożym Narodzeniem i Wielkanocą.

AGNIESZKA JASKULSKA

Ustawa o zakazie handlu w niedziele obowiązuje od 1 marca 2018 roku
i jest wprowadzana stopniowo. Dotychczas można było robić zakupy w dwie niedziele – pierwszą i ostatnią każdego miesiąca (wyjątkiem był grudzień). Jednak od nowego roku zmienia się kalendarz niedziel handlowych. Obowiązywać będzie tylko jedna niedziela handlowa w miesiącu – ta ostatnia.

Sklepy będą otwarte w niedziele handlowe w 2019 roku:
27 stycznia, 24 lutego, 31 marca, 14 i 28 kwietnia, 26 maja,
30 czerwca, 28 lipca, 25 sierpnia, 29 września, 27 października,
24 listopada, 15, 22 i 29 grudnia.

Natomiast od 1 stycznia 2020 roku zakaz handlu dotyczyć będzie wszystkich niedziel z wyjątkiem kilku w ciągu roku. Zakaz handlu nie
będzie obowiązywał jedynie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia (każdego kolejnego roku kalendarzowego), a także w wybrane niedziele przed Wielkanocą i Bożym Narodzeniem. W grudniu, jako że jest to okres świąteczny, niedziel handlowych będzie więcej. Ponadto – jak zapisano w ustawie – w Wigilię Bożego Narodzenia oraz w sobotę bezpośrednio poprzedzającą Wielkanoc handel będzie możliwy tylko do godz. 14.

W 2020 roku handel będzie dozwolony łącznie w siedem spośród 52 niedziel:
26 stycznia, 5 i 26 kwietnia, 28 czerwca, 30 sierpnia, 13 i 20 grudnia.

Przypominamy, że ustawa o zakazie handlu w niedzielę nie obejmuje wszystkich. Otwarte mogą być sklepy, w których za ladą/kasą stanie sam właściciel lub jego rodzina. Czynne będą również: apteki, piekarnie, lodziarnie, kwiaciarnie, urzędy pocztowe oraz sklepy z prasą, pamiątkami, biletami czy wyrobami tytoniowymi. Zakupy w niedzielę można zrobić także na dworcach, lotniskach, w strefach wolnocłowych oraz stacjach benzynowych.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.