Marszałek dzieli kasę

PIENIĄDZE DLA POWIATU OTWOCKIEGO.

Sejmik województwa mazowieckiego przed świętami uchwalił budżet na 2019 r. Kilka milionów złotych mazowieccy radni przeznaczyli także na inwestycje w powiecie otwockim.

SYLWIA WYSOCKA

19 grudnia radni województwa mazowieckiego przyjęli budżet na 2019 r. Obecny rok zapowiada się rekordowy pod względem inwestycji.

Na ten cel władze województwa zaplanowały bowiem 1,1 mld zł. – To będzie bardzo dobry rok dla Mazowsza. Ponad 30 proc. naszego budżetu przeznaczymy na inwestycje zarówno drogowe, jak i w służbie zdrowia czy w instytucjach kultury. Znajdą się również środki na różnego rodzaju programy wsparcia kierowane do samorządów lokalnych, na współpracę z organizacjami pozarządowymi i renowację zabytków – podkreślał w komentarzu do uchwały budżetowej marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

Jak wspomniał marszałek, zaplanowane przez samorząd województwa mazowieckiego wydatki inwestycyjne na 2019 r. w dużej mierze dotyczą infrastruktury transportowej. Na ten cel Mazowsze zaplanowało ponad
674 mln zł. Kwota 596 mln zł zostanie przeznaczona na budowy, rozbudowy i modernizacje dróg wojewódzkich, blisko 54 mln zł przeznaczono na wsparcie rozwoju dróg powiatowych. Z kolei 166 mln zł pochłoną inwestycje w mazowieckich szpitalach, a ponad 80 mln zł – w instytucjach kultury. Na wsparcie organizacji pozarządowych władze Mazowsza przeznaczyły 24,5 mln zł, a na dotacje dla przewoźników kolejowych (spółek Koleje Mazowieckie i Warszawska Kolej Dojazdowa) – 355 mln zł.

Czy coś z tego tortu przypadnie w udziale powiatowi otwockiemu? W załączniku planu wydatków majątkowych w 2019 r. znajdujemy zapisy odnoszące się do Otwocka i okolic. Są to:

  • inwestycja na drodze wojewódzkiej nr 801 (tzw. Nadwiślanka) na odcinku od Warszawy do granicy województwa – 14,5 mln zł;
  • przebudowa drogi wojewódzkiej nr 739 na odcinku od km 7+912 do km 9+548 (ul. Piwonińska i ul. Parysowska w Sobieniach-Jeziorach) – 4,2 mln zł;
  • przebudowa drogi wojewódzkiej nr 862 na odcinku od km 7+734 do km 9+625 w Osiecku – 3,2 mln zł;
  • przebudowa skrzyżowania drogi wojewódzkiej nr 797 (ul. Regucka) z drogą powiatową nr 2713W (ul. św. Kazimierza) oraz drogą gminną (ul. Rękasa) w Celestynowie – 2,1mln zł.

Jeśli chodzi o ochronę zdrowia, województwo mazowieckie planuje m.in. przebudowę i modernizację bloku operacyjnego w pawilonie „A” w Mazowieckim Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku, na co ma przeznaczyć 1 mln 614 tys. 950 zł, oraz modernizację i rozbudowę budynku na potrzeby Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii w Zagórzu za kwotę 10 mln 878 tys. 264 zł – budynek ten znajduje się jednak
w Warszawie przy ul. Koszykowej.

Miejmy nadzieję, że to niejedyne środki, które trafią do powiatu otwockiego. Województwo ma w planach wydatki m.in. na różnego typu instrumenty wsparcia i projekty konkursowe. Pozostaje liczyć na to, że część z nich trafi do gmin powiatu otwockiego.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.