Podwyżka nieunikniona

OTWOCK: DO WIOSNY ŚMIECI PO STAREMU.

Mieszkańcy Otwocka dostaną ostro po kieszeni. Ceny opłat za odbiór odpadów mogą wzrosnąć nawet dwukrotnie. Dobra wiadomość jest taka, że do 21 marca warunki odbioru śmieci pozostają bez zmian.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Opłaty za odbiór odpadów rosną w całej Polsce. Śmieciowe firmy tłumaczą
to wzrostem opłat na Regionalnych Instalacjach Przetwarzania Odpadów
Komunalnych (tzw. RIPOK-ach), gdzie trafiają nasze śmieci. Tam za tonę odpadów zamiast 240 zł od nowego roku płaci się nawet 580 zł. Podwyżka jest też nieunikniona dla mieszkańców Otwocka. Pytanie tylko, ile ona wyniesie.

Na razie po decyzji prezydenta Jarosława Margielskiego do wiosny będziemy płacić tyle, co dotychczas. A w najbliższych dniach ma zostać ogłoszony przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów od wiosny.

– Nie było innej możliwości. Gdyby nie to, od 1 stycznia nie mielibyśmy odbioru odpadów. Byłem zmuszony do tego aby aneksować umowę do 21 marca. W związku z tym odbiór odpadów jest w sposób ciągły realizowany przez tę samą firmę – mówi w rozmowie z „Linią” prezydent Margielski.

– W późniejszych miesiącach, jak już będzie znana kwota z przetargu, skalkulujemy opłatę, która wynika z oferty przetargowej i z tego niedoboru, który jest w pierwszych trzech miesiącach, i na tej podstawie będzie ustalona nowa stawka opłat za śmieci – wyjaśnia prezydent.

Do pierwszego dnia wiosny opłaty pozostają po staremu, ale… – Jeżeli utrzymają się obecne ceny, to podwyżka może być nawet w wysokości 150 proc. za śmieci – ostrzega prezydent.

– Będę robił wszystko, żeby obniżyć cenę, ale rynek jest rynkiem. Na pewno usuniemy te zapisy w warunkach przetargu, które mogą ograniczyć liczbę potencjalnych oferentów – zapewnia Margielski. Nowa kancelaria prawna, która od 2 stycznia obsługuje urząd miasta, opiniuje projekt umowy, który będzie załącznikiem do przetargu. Prezydent planuje jeszcze w tym tygodniu ogłosić postępowanie przetargowe.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.