Za śmieci jak za złoto

NAJDROŻSZE ODPADY W AGLOMERACJI WARSZAWSKIEJ?

Mimo że umowa na odbiór śmieci w Józefowie będzie obowiązywać jeszcze przez pół roku, miasto szykuje się do ogłoszenia przetargu na kolejny okres. – Chcemy mieć czas na ewentualne ruchy, ponieważ może się
okazać, że cena odbioru śmieci wzrośnie kilkakrotnie – mówi burmistrz Józefowa Marek Banaszek.

SYLWIA WYSOCKA

Józefów kończy prace związane z opracowywaniem warunków przetargu na odbiór odpadów komunalnych. Mimo że umowa z firmą, która do tej pory obsługuje miasto, obowiązuje do czerwca, władze Józefowa chcą szybko ogłosić postępowanie przetargowe.

– Odbywamy wewnętrzne spotkania w urzędzie, ponieważ sytuacja na rynku usług odbioru odpadów jest niezwykle trudna – mówił na sesji rady miasta w połowie grudnia burmistrz Józefowa Marek Banaszek.

– Mimo że umowa z dotychczasowym odbiorcą nadal obowiązuje, przygotowujemy materiał i niebawem ogłosimy przetarg na odbiór odpadów. Dzięki temu chcemy mieć więcej czasu na ewentualne działania. Gminy sąsiednie, a także te nieco oddalone od Józefowa, którym kończą się umowy na odbiór śmieci, przecierają oczy ze zdumienia, ponieważ ceny, jakie zostały zaproponowane w otwartych ofertach, są nawet trzykrotnie wyższe niż te, które obowiązywały dotychczas. Józefów leży na tym samym terenie – w tym samym środowisku i otoczeniu. Co więcej, jest obsługiwany przez te same firmy, co niestety i dla nas nie wróży nic dobrego. Możemy spodziewać się podobnych problemów i zwyżek cenowych – przewiduje burmistrz Banaszek.

I podkreśla: – Przygotowujemy przetarg na odbiór odpadów zgodnie z nowymi regulacjami, a jednocześnie tak, aby z punktu widzenia mieszkańców było to jak najmniej uciążliwe. Niemniej jednak jeśli nie nastąpią regulacje na szczeblu ministerstwa i urzędu marszałkowskiego, to nie będzie więcej Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych. Jako część aglomeracji warszawskiej możemy mieć najdroższe odpady, o wiele droższe niż gdzie indziej – przestrzega burmistrz.

Obecnie na terenie Józefowa opłata za gospodarowanie odpadami jest obliczana w oparciu o liczbę osób zamieszkujących daną nieruchomość. Od 1 stycznia 2016 r. jest to kwota 13 zł za osobę za śmieci segregowane i 25 zł za osobę za odpady zmieszane. W wyniku przeprowadzonego przetargu do 30 czerwca 2019 r. odpady w Józefowie odbiera firma Lekaro z Woli Duckiej.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.