Szczepienia za półdarmo

JÓZEFÓW: PROFILAKTYKA RAKA SZYJKI MACICY.

Józefowscy radni przyjęli uchwałę w sprawie programu profilaktycznego finansowanego z budżetu miasta. Dzięki temu w tym roku młode mieszkanki Józefowa także będą mogły skorzystać ze szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV).

SYLWIA WYSOCKA

Na pierwszej sesji w nowym roku, która odbyła się w piątek, 4 stycznia, radni jednogłośnie przyjęli uchwałę w sprawie uchwalenia programu profilaktyki zdrowotnej polegającego na szczepieniach przeciwko HPV.
Powołując się na dane statystyczne dotyczące zachorowalności na wywoływanego przez wirusa brodawczaka ludzkiego raka szyjki macicy, władze miasta zdecydowały, że kolejny rok z rzędu będą realizować ten program. Radni, w tym wiceprzewodnicząca rady Urszula Zielińska, podkreślali zdecydowane poparcie dla tego rodzaju inicjatyw prowadzących do zminimalizowania ryzyka wystąpienia chorób nowotworowych u mieszkanek Józefowa.

Ze szczepień będą mogły skorzystać mieszkające w Józefowie 14-latki (rocznik 2005). Z danych dotyczących mieszkańców wynika, że obecnie byłoby to 178 dziewcząt. Szczepienia odbywają się po kwalifikacji (badania lekarskie). Podawane są w trzech dawkach w półrocznym cyklu. W Szkole Podstawowej nr 3 (choć nie dotyczą jedynie uczennic tej placówki) są przeprowadzane przez pielęgniarkę szkolną.

Szczepienia nie są w pełni bezpłatne. Rodzice muszą pokryć 20 proc. kosztów szczepionki. Jej cena to ok. 100-130 zł (dokładny koszt określi przetarg na zakup szczepionek). To oznacza, że rodzice musieliby zapłacić ok. 20-26 zł. Podobnie jak w ubiegłych latach na realizację programu miasto przeznaczy 15 tys. zł. Jak pokazuje doświadczenie, ze szczepień korzysta maksymalnie połowa uprawnionych osób. Program będzie realizowany od marca do końca roku.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.