Gdzie dojedzie autobus?

MIEJSKA LINIA MA KURSOWAĆ JESZCZE W TYM ROKU.

Upominali się o niego mieszkańcy Józefowa, zabiegali radni, a ostatnio zapowiadali go kandydaci w wyborach samorządowych. Chodzi o autobus komunikacji miejskiej, który łączyłby najbardziej odległe rejony miasta z centrum. Nowy burmistrz Marek Banaszek zapowiada, że jeszcze w styczniu odbędą się z ZTM rozmowy dotyczące zasad uruchomienia miejskiej linii.

SYLWIA WYSOCKA

Jesienią ubiegłego roku, wtedy jeszcze wiceburmistrz, Marek Banaszek w rozmowie z „Linią” mówił o planach uruchomienia we współpracy z Zarządem Transportu Miejskiego w Warszawie nowej linii autobusowej kursującej po Józefowie. Teraz temat powraca. Na grudniowej sesji rady miasta już jako burmistrz potwierdził on, że na ten temat toczą się rozmowy, a w styczniu spodziewa się kolejnych spotkań i ustaleń.

Burmistrz chciałby, aby autobus był przedłużeniem istniejących linii obsługujących Falenicę. ZTM skłania się ku uruchomieniu nowego autobusu wyłącznie dla terenu Józefowa. – Chciałbym, żeby józefowski autobus był przedłużeniem już istniejących linii, ale otrzymałem od ZTM informację, że może to okazać się niemożliwe. Bardziej prawdopodobne jest, że autobus będzie kursował tylko po terenie Józefowa – mówił Banaszek, podkreślając, że scenariusz przedłużenia linii jest dla gminy bardziej korzystny ze względów finansowych.

Przedłużone linie są finansowane w ten sposób, że Warszawa pokrywa 60 proc. kosztów ich utrzymania, a lokalny samorząd dokłada 40 proc., co zdaniem burmistrza Józefowa i tak jest znaczącą kwotą. W przypadku autobusu, który kursowałby tylko na terenie Józefowa, koszt jest jeszcze wyższy, bo proporcje finansowania są odmienne: 80 proc. pokrywa samorząd, a Warszawa dopłaca tylko 20 proc.

– Moim zdaniem jest to spory mankament. Będę rozmawiał z przedstawicielami ZTM o tym, czy przedłużenie linii jest możliwe – zapowiada burmistrz.

Temu tematowi ma być poświęcone specjalne posiedzenie komisji rady miasta. Podczas spotkania zostaną omówione m.in. oczekiwania dotyczące trasy, liczby kursów itd. Proponowana obecnie trasa prowadzi ulicami: Nadwiślańską, Wyszyńskiego, Graniczną, 3 Maja z dojazdem do Piłsudskiego.

Władze miasta zapowiadają także podjęcie rozmów z gminą Wiązowna na temat ewentualnego przedłużenia linii autobusowej z Wiązowny ulicą Wiązowską w kierunku stacji kolejowej w Józefowie.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.