Gorzka radość

OTWOCK: REKORD W CIENIU TRAGEDII.

Tragiczne wydarzenia z Gdańska i ich następstwa nie pozwalają w pełni cieszyć się z tego radosnego finału, gdy znów zjednoczyliśmy się w pomaganiu, po raz kolejny bijąc rekordy zebranych pieniędzy. Dzięki nim będzie można uratować zdrowie i życie ciężko chorych dzieci.

FILIP PYTLAWSKI

Mimo wszystko skupmy się na pozytywach, by nie pozwolić tryumfować tym, którzy uparli się, żeby widzieć w akcji Jurka Owsiaka zło i manipulację. Większość z nas jest całym sercem za Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy i dajemy tego liczne dowody. Przez całą niedzielę padał deszcz, sklepy, zwłaszcza te wielkopowierzchniowe, które były zawsze naturalnym polem działania wolontariuszy, stały zamknięte na głucho, bo nie była to niedziela handlowa. Mimo tych niedogodności armia wolontariuszy ruszyła w miasto i była bardzo skuteczna. Do puszek trafiło ponad 200 tys. zł, znów więcej niż przed rokiem. Rekordzista sam zebrał – uwaga – ponad 35 tys. zł! Wielkie brawa.

Wszystkich, którzy wyszli z domów, zabawiali mali i duzi artyści. Najpierw dzieci i młodzież w sali widowiskowej PMDK, potem zespoły rockowe w plenerze: Distnic Way, Hug The Devil, 1one, Oranżada i wreszcie dawno u nas niewidziany Harlem. O godz. 20, gdy trwały podziękowania i światełko do nieba (takie „eko”, prozwierzęce, a więc mało efektowne), wszyscy mieliśmy uśmiechy na ustach. Nie wiedzieliśmy jeszcze o tragicznych wydarzeniach w Gdańsku i spowodowanej tym decyzji Jurka Owsiaka o rezygnacji z funkcji prezesa Fundacji WOŚP. Czekamy, aż emocje opadną. Oby z tego nieszczęścia wynikło jednak coś dobrego.

Karczew: Gwiazda dziecięcej Eurowizji przyciągnęła tłumy.

Czas na plener?

Klęska urodzaju – tak można określić gigantyczne zainteresowanie koncertem Roksany Węgiel, która była gwiazdą finału WOŚP w hali karczewskiego MOSiR-u.

Sztab organizowany od lat przez Grzegorza Ankiewicza przyzwyczaił nas do obecności wyjątkowych gości. To często finaliści popularnych telewizyjnych programów typu talent show. Ich nazwiska zazwyczaj budzą sporo emocji. Tym razem również bawiono się przy występach gwiazd fitnessu, kulturystyki, futbolowego freestyle’u. Sporo emocji wywołały m.in. występy młodziutkich akrobatek z rzeszowskiego Elite Talent Club czy iluzjonisty Karola Sanettiego. Zaprezentowały się też lokalne grupy, w tym karczewskie Gębule i rolkarze z UKS Wilki.

Nikt chyba nie przewidział jednak oblężenia, jakie spowodowal wieczorny koncert 13-letniej Roksany Węgiel. Zwyciężczyni dziecięcej Eurowizji jest na topie, mnóstwo dzieci chciało ją zobaczyć na żywo. Niestety, ze względów bezpieczeństwa i obowiązujących przepisów przeciwpożarowych wiele osób musiało zostać za bramą. Była to decyzja dyrektora MOSiR-u Artura Seredyna. Rodzice nie kryli złości i oburzenia. Było nerwowo, ale czy można mówić o czyjejkolwiek winie? To raczej nauczka, aby w przyszłości podobne występy organizować w plenerze, gdzie zmieszczą się wszyscy chętni. Skutkiem tego zamieszania jest rezygnacja Grzegorza Ankiewicza z funkcji szefa sztabu.

W karczewskim sztabie działało tylko pięcioro wolontariuszy. Jednak swoje zrobiły też licytacje, które prowadził m.in. Zygmunt Chajzer. Zebrano ponad 16 tys. zł.

Józefów: Finał w „Dwójce”.

Efektownie i efektywnie

Dużo śmiechu, dobra zabawa i pokaźna kwota – ponad 58 tys. zł – to efekt finału w Józefowie. WOŚP grała w Szkole Podstawowej nr 2.

Krótko, ale intensywnie świętowano finał w szkole w Michalinie przy ul. Granicznej. Koncerty trwały trzy godziny. Występowali uczniowie tej szkoły oraz gościnnie dzieci ze SP nr 1 oraz Przedszkola Krasnoludków. Można było skosztować smakołyków w bufecie, tworzyć ozdoby z koralików i maski karnawałowe, dokonać pomiaru wagi ciała i ciśnienia, uczestniczyć w warsztatach plastycznych, poznać zasady robotyki.

W przebieg i organizację finału włączyła się większość nauczycieli
i pracowników administracji i obsługi szkoły. Na ulice miasta wyszło 40 wolontariuszy. Zebrali oni w sumie 58 tys. 170 zł. Pieniądze, jak każe tradycja, zostały przekazane jeszcze w dniu finału do banku przy Placu Defilad.

Wiązowna: Więcej niż przed rokiem

Międzypokoleniowa akcja

Na terenie gminy zebrano przeszło 36 tys. zł. To o ponad 7 tys. więcej niż w ubiegłym roku. Orkiestra grała w szkołach podstawowych w Wiązownie i w Gliniance.

Na scenie występowali Chór Mienia River, dzieci ze szkół i przedszkoli w Wiązownie, Malcanowie, Woli Duckiej, Gliniance, Zakręcie i Pęclina. Najmłodsi prezentowali zdolności aktorskie, wokalne, muzyczne, instrumentalne, taneczne i recytatorskie.

Na licytacjach największą popularnością cieszyły się koszulki i kubki z logo Orkiestry, ale także prace manualne, rękodzielnicze i inne podarunki przekazane przez darczyńców. Trzeba pochwalić organizatorów za terminal płatniczy, dzięki któremu nawet nie mając gotówki, można było licytować i wygrywać

Nad licznymi atrakcjami i zbiórką pieniędzy czuwał międzypokoleniowy wolontariat, w którym działali m.in. seniorzy z Dziennego Domu „Senior +” w Woli Karczewskiej. Akcję wspierali strażacy, policja i Klub Sportowy Glinianka. W tamtejszej szkole odbył się I Charytatywny Turniej Piłki Halowej. Wygrała drużyna The Reds.

Celestynów: Emocjonujące licytacje.

Kwota wciąż rośnie

200 wolontariuszy zebrało na ulicach Celestynowa ponad 47 tys. zł, po raz kolejny bijąc lokalny rekord. Główną areną miejscowego sztabu WOŚP była szkoła podstawowa.

Jak zawsze na scenie prezentowały się dzieci z gminnych szkół i przedszkoli, jak zawsze budząc wzruszenie i radość. Do tańca porywali Michał Skolimowski, znany jako DJ Mikeboy, a także zespoły Orion oraz Start.

Jednak największe emocje wzbudziły w tym roku licytacje, ponieważ były okazją do zdobycia wyjątkowych pamiątek. Wśród nich znalazły się: piłki z podpisami Roberta Lewandowskiego i piłkarzy kadry Polski oraz piłki z autografami naszych siatkarskich mistrzów świata.

Kusiły też obrazy i inne gadżety. Rekordową kwotę – ponad tysiąc złotych, osiągnęła jednak koszulka z oryginalnym podpisem samego Cristiano Ronaldo. Te starania przyniosły efekt w postaci 47 tys. 560 zł.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.