Projekt do poprawki

JEST POROZUMIENIE W SPRAWIE NOWEJ SZKOŁY W WÓLCE MLĄDZKIEJ.

Nie dla 300, tylko dla 220 dzieci, nie za 25 mln, a za 15 mln zł. Otwockim radnym i rodzicom dzieci ze SP nr 8 udało się wypracować porozumienie w sprawie budowy nowej szkoły w Wólce Mlądzkiej.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

W posiedzeniu połączonych komisji budżetu i inwestycji oraz oświaty i wychowania, które odbyło się 9 stycznia, oprócz radnych, prezydenta, urzędników i członków zespołu ds. budowy szkoły w Wólce Mlądzkiej uczestniczyli też nowa dyrektor „Ósemki”oraz przedstawiciele rady rodziców. Po wielu wcześniejszych rozmowach, często burzliwych, udało się wypracować wspólne stanowisko w sprawie tej inwestycji.

– Realizacja obecnego projektu jest nieuzasadniona z punktu widzenia ekonomicznego, demograficznego i potrzeb oświatowych – mówił na komisji prezydent Otwocka Jarosław Margielski. Radni podzielili jego zdanie, dlatego opowiedzieli się za odstąpieniem od realizacji tego projektu. Poparli budowę nowego obiektu SP nr 8 w systemie zaprojektuj i wybuduj. – Nie róbmy luksusu, gdy Otwocka na to nie stać – mówił przewodniczący komisji oświaty Andrzej Sałaga po przedstawieniu gotowej dokumentacji, która powstała w poprzedniej kadencji.

Projekt budowy nowej szkoły i przedszkola w Wólce Mlądzkiej (za 180 tys. zł) został wybrany przez poprzednie władze miasta. Była to najdroższa koncepcja. Zakłada ona realizację przestrzennego obiektu dla 300 uczniów (teraz uczy się tu 209 uczniów) z nowocześnie zagospodarowanym terenem, bogatą infrastrukturą sportową z pełnowymiarową halą z zapleczem sanitarnym, szatniami, siłownią, boiskami i przedszkolem dla 100 dzieci. Miały to być trzy obiekty z oddzielnymi wejściami (szkoła, przedszkole i kompleks sportowy), które mogłyby działać niezależnie, ale to wiązałoby się też z oddzielną administracją dla każdego z nich.

W szkole znalazły się: 12 sal (każda z własnym zapleczem), przestronne hole, szatnie, stołówka i biblioteka. Parterowy budynek przedszkolny przewidziany był dla czterech oddziałów przedszkolnych (każda sala z własną łazienką). Miał pomieścić salę sensoryczną do ćwiczeń, drugą do rytmiki oraz stołówkę.

Jak mówili na komisji urzędnicy z wydziału inwestycji, założeniem było zaprojektowanie szkoły z rozmachem. Dlatego w projekcie znalazło się dużo przeszklonych powierzchni, co w praktyce wiązałoby się z koniecznością wzywania specjalistycznych firm do mycia okien na wysokościach. Okazało się, że projektu nie zrealizowano według wytycznych przekazanych przez dyrektor Oświaty Miejskiej ówczesnej wiceprezydent Agnieszce Wilczek.

– To powinna być szkoła na 200-220 uczniów – mówiła na posiedzeniu komisji Edyta Rosłaniec, która jako dyrektor Oświaty Miejskiej została wyłączona z prac zespołu ds. budowy szkoły w Wólce Mlądzkiej. Rodzice rekomendowali najdroższy projekt, bo jak przyznali na komisji, powiedziano im, że ponieważ przewiduje budowę pełnowymiarowej hali sportowej, na realizację może uzyskać dofinansowanie z ministerstwa. Ostatecznego wyboru dokonał prezydent, bez udziału ówczesnej rady miasta. Po ogłoszeniu pierwszego przetargu okazało się, że koszt realizacji pierwszego etapu inwestycji (bez hali) to ponad 25 mln zł (najniższa oferta). Po ograniczeniu zakresu robót i ogłoszeniu drugiego przetargu kwota spadła do 18 mln zł. To jednak wciąż za dużo, bo w Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta na ten cel zapisano 15 mln zł.

Na posiedzeniu komisji ustalono, że projekt zostanie zmieniony
i dostosowany do faktycznych potrzeb. Zmniejszenie metrażu obiektu pozwoli zaoszczędzić ok. 4 mln zł. Radni mają zdecydować, czy w pierwszym etapie powstanie tylko szkoła, czy budynek szkolny z oddziałami przedszkolnymi oraz w jakiej technologii będzie budowana: modułowej (szybszej i droższej) lub w tradycyjnej (wolniej i taniej). Przygotowanie nowej dokumentacji projektowej (część będzie można wykorzystać ze starego projektu) potrwa od dwóch do trzech miesięcy. Radni z komisji zwrócili się do prezydenta z wnioskiem o przygotowanie dwóch programów funkcjonalno-użytkowych dla budownictwa modułowego i tradycyjnego. Umożliwi to ogłoszenie przetargu dla tych dwóch technologii realizacji inwestycji.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.