Tu sprawdzisz, czy wytrzeźwiałeś

PIERWSZY W POWIECIE OGÓLNODOSTĘPNY ALKOMAT.

W Komisariacie Policji w Józefowie oddano do użytku ogólnodostępny, samoobsługowy alkomat, z którego mogą korzystać wszyscy chętni. To prezent od miasta, które wydało na urządzenie ok. 5 tys. zł. Alkomat z najnowszej generacji elektrochemicznym czujnikiem jest bardzo dokładny.

AGNIESZKA JASKULSKA

Kierowca, który wcześniej balował na imprezie, teraz bez problemu sprawdzi, czy może już wsiąść za kierownicę. Warto przyjść do komisariatu i się upewnić.

– Każdy chętny będzie mógł samodzielnie sprawdzić swój stan trzeźwości niezależnie od pory dnia i nocy – mówi Krystyna Olesińska z Urzędu Miasta Józefowa, które sfinansowało zakup ogólnodostępnego alkomatu. Z urządzenia można korzystać przez siedem dni w tygodniu, 24 godziny na dobę w komisariacie przy ul. Kardynała Wyszyńskiego 10 w Józefowie. Alkomat z najnowszej generacji czujnikiem elektrochemicznym jest bardzo dokładny. Badanie jest bezpłatne, ma charakter anonimowy i nie trzeba tego nigdzie zgłaszać czy rejestrować.

– Alkomat pomoże szybko, samodzielnie i dyskretnie zbadać zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu – przekonuje Olesińska.

Jak wykonać pomiar? – To bardzo proste. Wystarczy wziąć słomkę jednokrotnego użytku, która znajduje się przy alkomacie, włożyć w odpowiednio oznaczone miejsce, nacisnąć guzik uruchamiający urządzenie i postępować zgodnie z instrukcją widoczną na ekranie, tzn. powoli przez ok. pięć sekund wdmuchiwać powietrze przez słomkę. Po chwili na ekranie pojawi się wynik – tłumaczy nadkom. Daniel Niezdropa z Komendy Powiatowej Policji w Otwocku.

– Jeśli będzie to zielona, uśmiechnięta „buźka”, możemy usiąść za kierownicą. Jeżeli wyświetli się któryś z pozostałych znaków – pomarańczowy lub czerwony – należy zrezygnować z kierowania samochodem – dodaje.

Policjanci i urzędnicy podkreślają, że ogólnodostępny, samoobsługowy alkomat ma zachęcić kierowców do badania stanu trzeźwości, zanim wsiądą za kierownicę. Policjanci przypominają, że przyczyną wielu wypadków, również śmiertelnych, jest właśnie jazda pod wpływem alkoholu. – Nie należy ryzykować bezpieczeństwa i życia swojego ani innych – podkreślają policjanci.

Dotychczas kierowcy mogli sprawdzić stan swojej trzeźwości bezpośrednio w jednostce policji, o ile akurat alkomat był dostępny (często jest wykorzystywany podczas policyjnych akcji drogowych). Ogólnodostępny alkomat jest pierwszym takim urządzeniem na terenie powiatu otwockiego. Ten pomysł zainicjował kom. Arkadiusz Piętka, komendant komisariatu w Józefowie.

– Mieszkańcy podczas spotkań z urzędnikami i policjantami, m.in. na debatach społecznych, sesjach i posiedzeniach komisji bezpieczeństwa,
postulowali, aby w Józefowie był taki ogólnodostępny, samoobsługowy
alkomat – tłumaczy Krystyna Olesińska. Urządzenie kupiło miasto, ale przekazało je na własność Komendzie Stołecznej Policji. – Zachęcamy kierowców do badania stanu trzeźwości. Słomek wykorzystywanych podczas badania nie zabraknie. Wraz z alkomatem zakupiono pięć tysięcy słomek, które są w komisariacie.

W razie gdyby kiedyś ich zabrakło, trzeba zgłosić ten fakt dyżurnemu komisariatu – dodaje.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.