Żłobek to kwestia przyszłości

JAKA POMOC DLA RODZICÓW MALUCHÓW?

Karczewscy rodzice mogą zapomnieć w tym roku o posłaniu dzieci do gminnego żłobka. Małe są też szanse na to, że w 2019 roku gmina dopłaci do opieki świadczonej przez prywatne żłobki. – Na razie analizujemy, z jakimi kosztami musiałoby się to wiązać – mówi burmistrz Michał Rudzki.

SYLWIA WYSOCKA

Karczewscy rodzice wielokrotnie, także publicznie, wyrażali swoje oczekiwania dotyczące zapewnienia opieki żłobkowej naj-młodszym mieszkańcom. Jedyny w powiecie otwockim żłobek miejski działa w Otwocku. Mieszkańcy innych gmin, w tym Karczewa, opieki dla maluchów muszą szukać we własnym zakresie, ale jak podkreślają, prywatna placówka sporo kosztuje. Stąd zapewne duże zainteresowanie obietnicami, które podczas kampanii wyborczej składał burmistrz Michał Rudzki, zapowiadając utworzenie gminnego żłobka.

Za pośrednictwem gminnej strony internetowej jedna z mieszkanek zapytała burmistrza, czy planuje podjąć jakieś decyzje w sprawie gminnego żłobka bądź dofinansowania pobytu dziecka w prywatnej placówce. „Chcę wrócić do pracy, mąż pracuje, nie stać nas, abym za darmo siedziała w domu” – pisze pani Agata.

Okazuje się, że zarówno ona, jak i inni rodzice będący w podobnej sytuacji muszą uzbroić się w cierpliwość, bo droga do utworzenia żłobka nie jest tak prosta, jakby się chciało.

– Utworzenie gminnego żłobka było w moim programie wyborczym, więc jest to zadanie, które będę chciał zrealizować w obecnej kadencji. Zanim do tego dojdzie, musimy jednak ocenić możliwości lokalowe, organizacyjne i finansowe – przyznaje burmistrz Michał Rudzki.

– Dlatego w tym roku raczej to się nie uda. To nie jest prosta sprawa, którą opracujemy szybko „na już”. Musimy przeanalizować z Urzędem Stanu Cywilnego liczbę dzieci objętych taką opieką (zakładam, że będą to dzieci w wieku od 13. miesiąca do trzeciego roku życia), a także wybrać model pomocy: dopłata do opieki w żłobkach prywatnych wyłonionych w drodze konkursu, bon żłobkowy przyznawany rodzicom czy budowa gminnego żłobka – dodaje burmistrz Karczewa.

– To, że będę chciał wprowadzić jakąś formę pomocy rodzicom w opiece żłobkowej, jest bezdyskusyjne, natomiast wszystko musi być skrojone na miarę możliwości finansowych naszej gminy. Szczegóły przedstawię po analizie – zapowiada Rudzki.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.