Komunałki w dwóch etapach

OTWOCK: POSZUKAJĄ NOWEJ LOKALIZACJI DLA MIESZKAŃ.

Budowa mieszkań komunalnych przy ul. Kochanowskiego w sąsiedztwie zabytkowego budynku, w którym znajduje się przedszkole, nie jest najlepszym pomysłem. Dlatego otwoccy radni proponują, aby w tym miejscu powstał tylko jeden budynek.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Projekt budowy mieszkań komunalnych na działce obok Przedszkola nr 10 był już zmieniany kilka razy w poprzedniej kadencji. To ówczesne władze miasta zdecydowały też o wyborze tej lokalizacji. Sąsiedztwo zabytkowego obiektu, w którym jest przedszkole, spowodowało, że projekt musiał zaakceptować konserwator zabytków. Przekazał on swoje wytyczne, m.in. nakazał zaprojektowanie spadzistego dachu, bardziej ozdobne balustrady czy nietypowe okna. Udało się go przekonać do rezygnacji z parkingu podziemnego na rzecz tańszego rozwiązania, czyli budowy miejsc parkingowych na zewnątrz. Mimo to wymogi konserwatora mają wpływ na większy koszt inwestycji.

Kosztorys inwestorski zakłada, że budowa dwóch budynków komunalnych (w każdym po 35 mieszkań), parkingów i zagospodarowanie terenu wokół będzie kosztować ok. 9 mln 500 tys. zł. W każdym budynku zaprojektowano 12 kawalerek, osiem mieszkań dwupokojowych z kuchnią i 15 mieszkań dwupokojowych z aneksem kuchennym. Kuchnie są zaprojektowane tak, że mają instalację zarówno elektryczną, jak i gazową.

W każdym budynku zaprojektowano 12 kawalerek, osiem mieszkań dwupokojowych
z kuchnią i 15 mieszkań dwupokojowych z aneksem kuchennym. Kuchnie są zaprojektowane tak, że mają instalację zarówno elektryczną, jak i gazową

Ta lokalizacja nie jest najlepsza jeszcze z jednego powodu. Na działce, na której mają powstać mieszkania komunalne, a dokładnie parking, mieszka sześć rodzin. Trzeba będzie zapewnić im lokale zastępcze.

Podczas omawiania projektu na komisji gospodarki miejskiej, która odbyła się 17 stycznia, radni i prezydent uzgodnili, że wyjściem z tej sytuacji będzie budowa w pierwszym etapie tylko jednego budynku i części parkingu. To pozwoli nie burzyć istniejących obiektów, w których mieszkają rodziny, a po wybudowaniu bloku przenieść je tam. Koszt realizacji jednego budynku to ponad 3 mln zł (bez zagospodarowania terenu). Dzięki temu projekt, który już kosztował miasto ok. 150 tys. zł, nie zostanie wyrzucony do kosza, tylko będzie częściowo wykorzystany. Obecnie jest on w starostwie i czeka na pozwolenie na budowę.

Drugi budynek komunalny miałby powstać w innym miejscu. Radni z komisji gospodarki miejskiej zwrócili się z wnioskiem do prezydenta o znalezienie alternatywnej lokalizacji do realizacji drugiego etapu inwestycji. Pod rozwagę brana była też należąca do miasta działka na Ługach.

Kwestią sporną na komisji był też wybór rodzaju ogrzewania budynków. Zastanawiano się, czy w każdym lokalu będą zamontowane piecyki gazowe, czy może lepiej wybudować dwie kotłownie – po jednej w każdym bloku. Radni poprzedniej kadencji sugerowali kotłownie, wycofując się z montażu piecyków gazowych. Nowi radni w większości podtrzymują to zdanie.

Kiedy rozpocznie się budowa pierwszego bloku? Wątpliwe jest, czy inwestycja zostanie zrealizowana w tym roku, ale dokumentację można mieć przygotowaną.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.