Sprawdź autokar i zimowisko

ZANIM DZIECKO WYJEDZIE NA FERIE.

Zimowy wypoczynek na Mazowszu rozpocznie się 28 stycznia i potrwa do 8 lutego. Część dzieci weźmie udział w zajęciach i warsztatach organizowanych podczas akcji „Zima w mieście”, ale wielu uczniów wyjedzie na kolonie i obozy poza miasto. Równie ważne jak dobrze spakowana torba jest ich bezpieczeństwo.

AGNIESZKA JASKULSKA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ferie na drugim końcu Polski będą wspaniałą przygodą, pod warunkiem że wcześniej zadbamy, aby dziecko miało tam odpowiednie warunki i opiekę. Na stronie http://www.wypoczynek.men.gov.pl rodzice i opiekunowie znajdą szczegółowe dane dotyczące m.in. organizatorów zimowisk dla uczniów. Można tam sprawdzić, w jakich warunkach będzie mieszkało dziecko (rodzic może zażądać od organizatora okazania karty kwalifikacyjnej budynku).

– Przed wyjazdem rodzic powinien omówić z dzieckiem regulamin kolonii, a także przypomnieć, co mu wolno, a czego nie należy robić podczas zimowiska, oraz omówić podstawowe zasady bezpieczeństwa
– podkreśla nadkom. Daniel Niezdropa z Komendy Powiatowej Policji w Otwocku.

Rodzic może sprawdzić również autokar, którym ma podróżować dziecko. Na stronie http://www.bezpiecznyautobus.gov.pl. wystarczy wpisać numer rejestracyjny pojazdu, aby dowiedzieć się, czy ma on np. aktualne badania techniczne i obowiązkową polisę OC. Wyświetli się również informacja o tym, czy autokar nie jest oznaczony w bazie jako wyrejestrowany, wycofany z ruchu lub kradziony.

Jednak elektroniczne bazy nie zastąpią kontroli przez policję. Taka procedura trwa około 20 minut. – Po kontroli wystawiamy protokół. Rodzice lub opiekunowie mogą poprosić kierowcę po przyjeździe na miejsce zbiórki o pokazanie takiego dokumentu – mówi nadkom. Niezdropa. Policjanci z otwockiej drogówki sprawdzają stan techniczny pojazdów, m.in. opony i hamulce, zaglądają do silnika, pod koła, a także sprawdzają, czy kierowca jest trzeźwy.

Stały punkt kontroli autokarów w Otwocku znajduje się przy ul. Andriollego, na parkingu obok cmentarza. Żeby pojazd został sprawdzony, trzeba uprzedzić o tym policjantów przynajmniej 48 godzin przed planowaną podróżą, dzwoniąc pod nr 22 779 40 91 lub 22 604 12 14 (pon.-pt. w godz. 8-16). Zgłoszenia można przekazywać również e-mailem: oficer.prasowy.otwock@ksp.policja.gov.pl.

– W przypadku pilnego zgłoszenia związanego z podjęciem interwencji, np. w związku z podejrzeniem, że kierowca jest pod wpływem alkoholu, lub innych okoliczności, które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo podróżnych, należy kontaktować się z oficerem otwockiej komendy pod nr tel. 22 60 41 213 lub numerami alarmowymi 997 i 112 – podkreśla nadkom. Daniel Niezdropa z otwockiej komendy policji.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.