Powstrzymać język nienawiści

JÓZEFÓW: ANTYHEJTOWE LEKCJE W SZKOŁACH

Władze Józefowa błyskawicznie zareagowały po tragicznej śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. We wszystkich szkołach w mieście wprowadziły cykl lekcji przeciwdziałających hejtowi, czyli tzw. mowie nienawiści. – Specjaliści wytłumaczą naszym uczniom, jakie konsekwencje może nieść hejtowanie – mówi rzecznik urzędu miasta Krystyna Olesińska.

SYLWIA WYSOCKA

W ostatnich dniach dużo mówi się o „mowie nienawiści”. To w niej upatruje się przyczyn tragicznego wydarzenia, do którego doszło w Gdańsku podczas finału WOŚP. Jej skutkiem jest śmierć prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. W tych okolicznościach godną pochwały inicjatywę podjęły władze Józefowa, które o problemie hejtu postanowiły porozmawiać z uczniami szkół podstawowych. – Burmistrz Józefowa podjął decyzję o przeprowadzeniu w podstawówkach lekcji poświęconych problemowi nienawiści, tzw. lekcji antyhejtowych – informuje rzecznik Józefowa Krystyna Olesińska.

– Wielu mieszkańców Józefowa chce oddać hołd tragicznie zmarłemu prezydentowi Gdańska. Namawiam, aby ten czas smutku i żałoby wykorzystać także na refleksję i rozmowę z najbliższymi o tym, jak działać przeciwko agresji. Zwróciliśmy się z podobną prośbą do dyrektorów józefowskich szkół. W naszych placówkach zostaną zorganizowane specjalne zajęcia, podczas których uczniowie i nauczyciele będą rozmawiać o tym, jak przeciwdziałać nienawiści. Przemoc, nawet ta na małą skalę, rodzi przemoc. Postarajmy się do tego nie dopuścić – mówi burmistrz Marek Banaszek.

Lekcje na temat komunikacji bez przemocy zostaną zorganizowane dla wszystkich uczniów SP nr 1, 2 i 3 w Józefowie. Poprowadzą je wychowawcy, nauczyciele specjaliści np. podczas godzin wychowawczych. – W czasie, gdy wszyscy przeżywamy gdańską tragedię, pokazujemy młodzieży, jak skrajnie tragiczne skutki może mieć nienawiść. Być może takie lekcje w naszych szkołach będą odbywać się cyklicznie, bo powinniśmy systematycznie kształtować odpowiedzialny sposób używania języka przez młodych ludzi – dodaje Olesińska.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.