Dzieci otrzymają pomoc

JÓZEFÓW: ODDZIAŁ PSYCHIATRYCZNY WZNAWIA DZIAŁALNOŚĆ.

Pod koniec ubiegłego roku dziecięcy oddział psychiatryczny w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii w Józefowie zawiesił działalność. Na szczęście udało się uzupełnić braki kadrowe i od 1 lutego znów będzie mógł przyjmować pacjentów.

SYLWIA WYSOCKA

Funkcjonowanie 22-łóżkowego oddziału, na którym średnio przebywało dwa razy więcej pacjentów, zostało zawieszone z powodu braku lekarzy. To ogromny problem nie tylko dla Mazowsza, lecz także nawet okolicznych województw.

Na oddział w Józefowie były przewożone dzieci po próbach samobójczych, samookaleczeniach czy ze schizofrenią wczesnodziecięcą. Gdy oddział wstrzymał przyjęcia, pacjenci byli rozwożeni po Polsce, bo w warszawskich szpitalach nie było wolnych miejsc. Michał Stelmański, prezes Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii, któremu podlega szpital
w Józefowie, zgłosił wojewodzie, że z powodu braku lekarzy musi zawiesić działalność oddziału dziecięcego. W Józefowie pozostał również przepełniony oddział młodzieżowy. Jak informował Stelmański, przyczyną kryzysu był brak psychiatrów dla dzieci i młodzieży. Po ich znalezieniu oddział miał wznowić działalność.

Na początku stycznia mazowiecki urząd marszałkowski przekazał optymistyczną wiadomość. 1 lutego oddział psychiatrii dziecięcej w Józefowie wznowi działalność. Pokieruje nim konsultant wojewódzka ds. psychiatrii dzieci i młodzieży dr n. med. Lidia Popek. – Zdarzył się cud. Mamy kierownika, mamy zespół pracowników. Bez żadnych przeszkód formalnych i prawnych od 1 lutego wznawiamy działalność – mówi prezes Stelmański.

Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii jest jedynym w Polsce profilowanym szpitalem w zakresie psychiatrii dziecięco-młodzieżowej. Szpital w Józefowie jako jedyna placówka w województwie mazowieckim pełni ostry dyżur dla pacjentów z zaburzeniami psychicznymi do 15. roku życia i jako jedna z trzech placówek w ramach ostrego dyżuru przyjmuje pacjentów mających ponad 15 lat.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.