TBS-y dla otwocczan

OTWOCK: WIĘCEJ TANICH MIESZKAŃ.

W Otwocku, wzorem sąsiedniego Józefowa i Karczewa, mają powstać bloki w systemie TBS. Realizacją inwestycji miałaby zająć się jedna z miejskich spółek – Otwocki Zakład Energetyki Cieplnej (OZEC).

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

O takich planach poinformował radnych z komisji gospodarki miejskiej prezydent Otwocka Jarosław Margielski. – Jestem za tym, żebyśmy budowali TBS-y w Otwocku, ale inwestycję powinna realizować jedna z miejskich spółek, a nie Zarząd Gospodarki Mieszkaniowej (ZGM). Myślę o tym chociażby ze względów wizerunkowych. Z czynszów spłacana jest też rata i nie powinno być wątpliwości, że ktoś płaci czynsz w TBS-ach, a jest on przeznaczany na remonty starych budynków mieszkalnych w Otwocku – mówił 17 stycznia na komisji prezydent.

Założenie jest takie, że spółka OZEC, np. przy współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, przystąpi do budowy TBS-ów w Otwocku. W taki sposób budowano TBS-y w Józefowie i w Karczewie.

– To nie obciąża budżetu miasta czy spółki. Miasto aportem przekazuje spółce grunt, na którym może powstać TBS, spółka jest zaangażowana w procedowanie tego procesu. Warunkiem zamieszkania jest wpłacenie np. 20 proc. wartości lokalu, resztę spłaca się z czynszu. Potem mieszkanie przechodzi na własność. To dobre rozwiązanie dla młodych rodzin, bo nie wszystkim zapewnimy mieszkanie komunalne o odpowiednim standardzie – tłumaczy prezydent Margielski. Lokalizacja dla budynków wielorodzinnych w ramach tzw. ustawy o TBS nie jest jeszcze znana.

TBS-y to ani mieszkania socjalne, ani lokale przeznaczone dla osób, które mogą sobie pozwolić na zakup nieruchomości od dewelopera. Są to mieszkania dla przeciętnie zarabiających. Osoby chcące zamieszkać w TBS-ie nie mogą mieć tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego na terenie gminy i muszą wykazać dochód określony w treści ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Prezydent zlecił też odpowiednim wydziałom w urzędzie miasta przeanalizowanie kwestii budowy bloków w ramach programu „Mieszkanie Plus”. – Gdy analiza będzie skończona, przedstawimy jej wyniki radzie miasta – zapowiedział.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.