Zabytki do remontu

OTWOCK-POWIAT: WIZYTA KONSERWATORA.

Są pieniądze na wyremontowanie budynków, które są zabytkami. Dlatego na terenie Otwocka przybędzie obiektów wpisanych do rejestru zabytków.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Z inicjatywy Wiktora Lacha, społecznego opiekuna zabytków na terenie powiatu otwockiego, w ubiegłym tygodniu Otwock odwiedził Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków Jakub Lewicki. Spotkał się
on ze starostą Cezarym Łukaszewskim i rozmawiał o możliwościach współpracy, m.in. realizacji różnego rodzaju wydawnictw czy powrócenia do umieszczania tablic informacyjnych o otwockich zabytkach.

– Konserwator zabytków ma pieniądze na różne działania na terenie powiatu otwockiego. Chcemy zająć się wyeksponowaniem nadwiślańskiego urzecza na terenie powiatu, przeszkolić urzędników z zakresu ochrony zabytków, bo docierają do mnie sygnały, że wielu z nich podaje mieszkańcom błędne informacje, myli pewne rodzaje ewidencji z rejestrem zabytków. Podejmujemy też działania dotyczące młynów i wiatraków. Zwrócimy się z wnioskiem o dofinansowanie, żeby można było przywrócić dawny blask zniszczonemu wiatrakowi w Sobieniach-Jeziorach. Przygotowujemy również duży program ochrony i opieki nad nimi zabytków na terenie linii otwockiej – informuje Wiktor Lach. W tych działaniach powiat może liczyć zarówno na merytoryczną, jak i finansową pomoc ze strony konserwatora.

Tematem rozmów podczas wizyty u starosty był też dalszy los „Zofiówki”, czyli dawnego szpitala psychiatrycznego przy ul. Kochanowskiego w Otwocku. – Chodzi o to, żeby objąć ten teren ochroną jako całość
– zespół. Starosta zgodził się na to. Będzie można sprzedać tę nieruchomość, np. do celów medycznych – dodaje społeczny opiekun zabytków.

Konserwator zabytków wizytował też obiekty, które mają zostać wpisane do rejestru zabytków, m.in. należące do miasta budynki przy ul. Kościuszki 5 i 7. Jest szansa na otrzymanie dofinansowania na ich remont. Część obiektów wytypował konserwator, a część prezydent Jarosław Margielski wspólnie z Wiktorem Lachem.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.