Zrozumieć Afrykę

JÓZEFÓW: AFRYKAŃSKI WIECZÓR.

Afryka fascynuje i przeraża jednocześnie. To kolebka ludzkości, tygiel kultur, bogactwo fauny i flory. Wydaje się, że jest dobrze poznana, ale wciąż zaskakuje. Jej dotknięcie poczujemy w piątkowy wieczór w Miejskim Ośrodku Kultury.

PDS

Zaczynamy o godz. 17 od spotkania pod tytułem „Młodzież Afryki – jaka jest, o czym marzy, co chce robić w życiu?”. Będzie to rozmowa podróżnika Roberta Zduńczyka z młodym Kenijczykiem Johnem Nzoką. Polak jest prezesem Fundacji Ekonomicznej Polska-Afryka Wschodnia, ekspertem w dziedzinie rozwoju i skutecznego zarządzania. Reprezentant Czarnego Lądu to student Politechniki Warszawskiej. Rozmowie będą towarzyszyć interesujące obrazy z Afryki i krótki kurs niezwykłego afrykańskiego tańca.

Około godzinę później zaplanowano wernisaż wystawy fotograficznej „Anasia” autorstwa Małgorzaty Zduńczyk. Jej bohaterką jest Anasia Maeda, dwudziestokilkuletnia Tanzanka pochodząca z wioski Tema położonej na zboczach Kilimandżaro. – Urodziła się w wielodzietnej rodzinie, szybko osieroconej przez ojca. Aby podołać wyzwaniom codzienności, matka oddała 15-letnią Anasię na wychowanie do zaprzyjaźnionego małżeństwa, którego własne dzieci dorosły już i zaczęły samodzielne życie poza domem. To właśnie „nowi rodzice” umożliwili jej ukończenie szkoły średniej, a następnie lokalnego college’u dla przedszkolanek. Anasia od najmłodszych lat, pomagając mamie w opiece nad rodzeństwem, wiedziała, że w przyszłości będzie pracować z małymi dziećmi. Dziś, dzięki wytrwałości i pomocy kilku osób, prowadzi własne przedszkole – opowiada Małgorzata Zduńczyk, współzałożycielka fundacji.

Artystka, mieszkanka Celestynowa, pochodzi z rodziny fotografów. Naukę pobierała od rodziców, ale też w Związku Polskich Artystów Fotografików, New York Institute of Photography, Prywatnej Akademii Tomasza Tomaszewskiego, Warszawskiej Szkole Fotografii. Od ponad 28 lat odkrywa Afrykę, a od 10 lat tam pracuje.

MOK, ul. Wyszyńskiego 1,
tel. 22 789 20 26, http://www.mokjozefow.pl,
piątek, 1.02, godz. 17, wstęp wolny

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.