Zrozumieć Afrykę

JÓZEFÓW: AFRYKAŃSKI WIECZÓR.

Afryka fascynuje i przeraża jednocześnie. To kolebka ludzkości, tygiel kultur, bogactwo fauny i flory. Wydaje się, że jest dobrze poznana, ale wciąż zaskakuje. Jej dotknięcie poczujemy w piątkowy wieczór w Miejskim Ośrodku Kultury.

PDS

Zaczynamy o godz. 17 od spotkania pod tytułem „Młodzież Afryki – jaka jest, o czym marzy, co chce robić w życiu?”. Będzie to rozmowa podróżnika Roberta Zduńczyka z młodym Kenijczykiem Johnem Nzoką. Polak jest prezesem Fundacji Ekonomicznej Polska-Afryka Wschodnia, ekspertem w dziedzinie rozwoju i skutecznego zarządzania. Reprezentant Czarnego Lądu to student Politechniki Warszawskiej. Rozmowie będą towarzyszyć interesujące obrazy z Afryki i krótki kurs niezwykłego afrykańskiego tańca.

Około godzinę później zaplanowano wernisaż wystawy fotograficznej „Anasia” autorstwa Małgorzaty Zduńczyk. Jej bohaterką jest Anasia Maeda, dwudziestokilkuletnia Tanzanka pochodząca z wioski Tema położonej na zboczach Kilimandżaro. – Urodziła się w wielodzietnej rodzinie, szybko osieroconej przez ojca. Aby podołać wyzwaniom codzienności, matka oddała 15-letnią Anasię na wychowanie do zaprzyjaźnionego małżeństwa, którego własne dzieci dorosły już i zaczęły samodzielne życie poza domem. To właśnie „nowi rodzice” umożliwili jej ukończenie szkoły średniej, a następnie lokalnego college’u dla przedszkolanek. Anasia od najmłodszych lat, pomagając mamie w opiece nad rodzeństwem, wiedziała, że w przyszłości będzie pracować z małymi dziećmi. Dziś, dzięki wytrwałości i pomocy kilku osób, prowadzi własne przedszkole – opowiada Małgorzata Zduńczyk, współzałożycielka fundacji.

Artystka, mieszkanka Celestynowa, pochodzi z rodziny fotografów. Naukę pobierała od rodziców, ale też w Związku Polskich Artystów Fotografików, New York Institute of Photography, Prywatnej Akademii Tomasza Tomaszewskiego, Warszawskiej Szkole Fotografii. Od ponad 28 lat odkrywa Afrykę, a od 10 lat tam pracuje.

MOK, ul. Wyszyńskiego 1,
tel. 22 789 20 26, www.mokjozefow.pl,
piątek, 1.02, godz. 17, wstęp wolny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.