IPN ekshumuje Romów

OFIARY WOJNY SPOCZNĄ NA CMENTARZU.

Na początku stycznia karczewscy urzędnicy spotkali się z przedstawicielami Instytutu Pamięci Narodowej. Powodem była planowana ekshumacja szczątków ok. 70 Romów pogrzebanych w okolicy osiedla Warszawska.

SYLWIA WYSOCKA

W spotkaniu dotyczącym ekshumacji Romów wzięli udział m.in. burmistrz Michał Rudzki, proboszcz parafii pw. św. Wita w Karczewie ks. Andrzej Sobczyk i przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej. Tematem spotkania była planowana w tym roku ekshumacja szczątków Romów z terenu gminy Karczew.

– Romowie zostali zamordowani w czasie II wojny światowej w okolicach osiedla Warszawska. Instytut Pamięci Narodowej dokona ekshumacji szczątków tych osób – mówi burmistrz Rudzki.

– Zamordowani zostaną pochowani na cmentarzu parafialnym w Karczewie. Ksiądz proboszcz użyczy miejsca na cmentarzu, a gmina postara się pozyskać od IPN-u środki na postawienie pomnika dla pomordowanych – informuje.

– Zgodnie z ustaleniami z IPN-em prace ekshumacyjne – jeśli pozwoli na to pogoda – rozpoczną się w terminie od marca do czerwca 2019 r. – informuje
w rozmowie z „Linią” naczelnik wydziału spraw obywatelskich, obronnych i zarządzania kryzysowego w Karczewie Piotr Kwiatkowski.

Romowie zostaną pochowani z ceremoniałem kościelnym, któremu będzie towarzyszyć uroczysta msza święta w intencji pomordowanych, odprawiona na cmentarzu parafialnym. Ekshumacja jest efektem długotrwałych zabiegów grupy inicjatywnej, w tym m.in. dr. Zbigniewa Grzanki, która już przed wielu laty wskazywała miejsce, w którym zostali zamordowani karczewscy Romowie.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.