Miasto kwitnącej sosny

OTWOCK: JAPOŃCZYCY Z WIZYTĄ W URZĘDZIE


Władze Otwocka zrobiły pierwszy krok na drodze do nawiązania współpracy z japońskim miastem Ōarai. Podpisanie umowy umożliwiłoby m.in. współpracę naukową i gospodarczą oraz wymianę młodzieży.

Przedstawiciele obu miast spotkali się we wtorek, 29 stycznia, w otwockim urzędzie. Miasto Ōarai reprezentowali: burmistrz Kotani Takaaki, pracownicy departamentów odpowiedzialnych za edukację i współpracę międzynarodową oraz przedstawiciele Japońskiej Agencji Energii Atomowej.

Ze strony polskiej w spotkaniu uczestniczyli: prezydent Otwocka Jarosław Margielski, przewodnicząca rady miasta Monika Kwiek, wiceprzewodniczący rady Arkadiusz Krzyżanowski i Bartłomiej Kozłowski, były wiceprezydent Piotr Stefański, prezes Otwockiego Przedsiębiorstwa
Wodociągów i Kanalizacji Anna Rozwadowska- Palarz, przewodniczący Komisji Gospodarki, Zasobu i Środowiska Rady Powiatu Otwockiego Roman Srebnicki oraz naczelnicy wydziałów otwockiego urzędu i przedstawiciele Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku.

Omówiono kierunki, w których powinna rozwijać się współpraca, i ustalono wstępny termin podpisania umowy partnerskiej. Odbędzie się to
prawdopodobnie w kwietniu podczas wizyty delegacji władz Otwocka w Ōarai. Współpraca ma polegać m.in. na wymianie doświadczeń, dobrych
praktyk i informacji z zakresu zarządzania miastem, wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań partnerskich, współpracy naukowej i gospodarczej oraz wymianie młodzieży szkolnej. Po podpisaniu porozumienia młodzież z Japonii w wakacje odwiedziłaby
Otwock, a nasi uczniowie w 2020 r. wybraliby się z rewizytą do Japonii.

– Nie chodzi tu o kwestie wizerunkowe, ale o realną współpracę, która ma przynieść korzyści obydwu stronom. Chcielibyśmy, aby w nowej szkole w Wólce Mlądzkiej odbywała się nauka języka japońskiego – mówi w rozmowie z „Linią” prezydent Margielski.

Otwock i Ōarai mają wiele wspólnego. W obu miastach mieszczą się ośrodki badań jądrowych, rozwijane są nowoczesne technologie, a polski program rozwoju reaktorów wysokotemperaturowych ma polityczne poparcie w obu krajach.

Dzień wcześniej, 28 stycznia, dziekan szkoły inżynierii na Uniwersytecie Tokijskim prof. Tatsuya Okubo oraz dyrektor NCBJ prof. Krzysztof Kurek podpisali umowę o wymianie akademickiej pomiędzy instytucjami. Umowę podpisano w czasie odbywającego się w Warszawie polsko-japońskiego seminarium poświęconego technologii reaktorów wysokotemperaturowych.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.