Mniej wypadków i kolizji

KOMENDA POWIATOWA POLICJI PODSUMOWAŁA 2018 ROK

Ponad 700 tys. zł przekazały w ubiegłym roku lokalne samorządy na poprawę bezpieczeństwa i rozwój policji w powiecie otwockim. W tym roku stróże prawa otrzymali już sześć nowych samochodów, które pomogą im w codziennej służbie. Uroczyste przekazanie aut i podsumowanie dotychczasowej pracy funkcjonariuszy odbyło się podczas rocznej odprawy policji.

AGNIESZKA JASKULSKA

Policjanci z otwockiej komendy nie kryją zadowolenia z owocnej współpracy z lokalnymi samorządami, które w ubiegłym roku dofinansowały otwocką komendę.

– W 2018 r. samorządy powiatu otwockiego przekazały ponad 700 tys. zł – podkreśla nadkom. Daniel Niezdropa z Komendy Powiatowej Policji w Otwocku. – Pieniądze zostały przeznaczone m.in. na służby ponadnormatywne, nowe oznakowane i nieoznakowane radiowozy, opracowanie dokumentacji projektowej nowego posterunku policji w Wiązownie, sfinansowanie etatu dzielnicowego i pracownika cywilnego oraz nagrody dla policjantów – wylicza nadkomisarz.

W poniedziałek, 28 stycznia, w Powiatowym Młodzieżowym
Domu Kultury w Otwocku odbyła się uroczysta roczna odprawa. Uczestniczyli w niej przedstawiciele lokalnych władz i instytucji, z którymi współpracuje policja. Podczas spotkania powiatowy komendant mł. insp. Hubert Białogrodzki wraz z zastępcami podinsp. Jędrzejem Bełzem i nadkom. Dariuszem Sadochem podziękował samorządom za dotychczasową współpracę. Podsumował również dotychczasowe działania policji.

Mł. insp. Hubert Białogrodzki podkreślił, że policjanci każdego dnia realizują ważne zadania, które poprawiają bezpieczeństwo mieszkańców.

– Policjanci odzyskali w poprzednim roku mienie o wartości ponad 3 mln 500 tys. zł i zabezpieczyli mienie warte ponad 204 tys. zł. Funkcjonariusze zabezpieczyli również łącznie 17 kg narkotyków – wylicza mł. insp. Białogrodzki. – Funkcjonariusze czuwali nad bezpieczeństwem podczas wielu imprez masowych, zgromadzeń, meczów piłkarskich, a także jednego z najważniejszych wydarzeń, jakimi były pokazy lotnicze Sky Show, które odbyły się w Sobieniach Królewskich – podkreśla komendant powiatowy. I dodaje, że policjanci przeprowadzili też skuteczną akcję doświetlenia przejść dla pieszych, która była zorganizowana wspólnie z samorządami i „Linią Otwocką”. Ponadto przeprowadzili akcję „Bezpieczne szkoły”, której celem było zapewnienie bezpieczeństwa uczniom.

– W ubiegłym roku stróże prawa podjęli ponad 26 tysięcy interwencji. Średni czas reakcji na zgłoszenie „pilne” wynosił ok. ośmiu minut – podkreśla podinsp. Jędrzej Bełz, który omówił też zdarzenia drogowe. – W ubiegłym roku było mniej wypadków. W 2017 roku odnotowano ich 72, a rok temu 64. Jeśli chodzi o kolizje, to w 2017 roku było ich 1584, a w ubiegłym roku 1580. Mniej było również rannych. W 2017 r.–79 osób, a w 2018 – 66. Dwa lata temu na drogach zginęło 20 osób, a w ubiegłym roku 18 –wylicza podinsp. Bełz.

Nadkom. Dariusz Sadoch przedstawił dane dotyczące przestępstw kryminalnych. – Stwierdzono 1956 przestępstw, 379 sprawców zatrzymano na gorącym uczynku – mówi nadkom. Sadoch. I podkreśla, że w powiecie otwockim najczęściej dochodzi do kradzieży z włamaniem (257 w 2017 roku, 222 w 2018 roku), a także kradzieży cudzej rzeczy (313 w 2017 roku, 326 w 2018 roku) oraz uszkodzenia rzeczy (111 w 2017 roku, 114 w 2018 roku).

Wzrosła jednak przestępczość nieletnich sprawców (32 przypadki w 2017 roku, 46 w 2018 roku).Na koniec odprawy uroczyście przekazano policjantom sześć nowych radiowozów. Pięć z nich to auta nieoznakowane (trzy Hyundaie i20 i dwa Ople Astry), a jeden typowy radiowóz (Opel Mokka). „Linia” pisała o tym w poprzednim numerze.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.