Będą nowe klasy

NIE JEST ZA PÓŹNO NA ZMIANY W OŚWIACIE.

Władze Józefowa, aby uniknąć chaosu, zarządziły, że przyszli siódmoklasiści z terenu miasta będą kontynuować naukę w Szkole Podstawowej nr 3. Wywołało to sprzeciw niektórych rodziców. Tuż przed rekrutacją do przedszkoli i szkół okazało się, że zgody na pozostawienie uczniów w macierzystych placówkach nie ma, ale inne postulaty rodziców, np. utworzenie klasy sportowej, mogą zostać spełnione.

SYLWIA WYSOCKA

Po reformie systemu oświaty na terenie Józefowa działają trzy publiczne szkoły podstawowe: SP nr 1, SP nr 2 i przekształcona z gimnazjum SP nr 3. W „Trójce” od września naukę w pierwszych klasach rozpoczęli kolejni uczniowie z rejonu, poza tym do funkcjonującej wyłącznie w SP nr 3 klasy siódmej przenoszone są dzieci z całego Józefowa. To nie odpowiada niektórym rodzicom. Zwrócili się oni do władz miasta z wnioskiem o możliwość kontynuowania nauki przez ich dzieci w szkołach, w których rozpoczęły one edukację. Władze nie godziły się na takie rozwiązanie m.in. dlatego, że nie chciały dopuścić do przepełnienia jednych szkół kosztem pustych klas w innych placówkach, chciały także uniknąć chaosu wynikającego z tego, że każdy wybierałby, co by chciał.

Podczas spotkania z rodzicami domagającymi się prawa wyboru szkoły, w której dzieci zakończą edukację na poziomie podstawowym, radni obiecali, że do tematu można wrócić po rekrutacji. Wtedy będzie wiadomo, ilu jest uczniów w poszczególnych szkołach. Miejsca w „Jedynce” czy w „Dwójce” mogą się bowiem zwolnić, ponieważ władze postanowiły utworzyć dodatkowe klasy w Szkole Podstawowej nr 3, m.in. piątą o profilu sportowym i siódmą dwujęzyczną.

Po ogłoszeniu terminów i zasad rekrutacji okazało się, że możliwe są kolejne zmiany. Władze miasta przychyliły się bowiem do wniosku rodziców i dyrekcji SP nr 1, w której ma powstać klasa czwarta o profilu sportowym, a dodatkowo w SP nr 3 zostanie utworzona klasa szósta ogólnodostępna. W roku szkolnym 2019/2020 rekrutacja, poza klasami pierwszymi, będzie odbywać się zatem do klas: piątej i szóstej ogólnodostępnej utworzonych w SP nr 3, do klasy czwartej sportowej w SP nr 1, do klasy piątej sportowej w SP nr 3, do klasy siódmej dwujęzycznej w SP nr 3 (rekrutacja dotyczy wyłącznie dzieci zamieszkałych w Józefowie).

Terminy rekrutacji nie ulegną zmianie. Dokumenty można składać od 11 do 25 lutego. Czy dzięki temu po zwolnieniu się miejsc np. w „Dwójce” będzie można zostawić tam klasę siódmą? Zobaczymy.

Dni otwarte w szkołach

Po feriach józefowskie szkoły zapraszają na dni otwarte, podczas których będzie można zapoznać się z ofertą edukacyjną, kadrą i zapleczem placówek.

  • 11 lutego (poniedziałek) Szkoła Podstawowa nr 2 im. Romualda Traugutta organizuje dwa spotkania z rodzicami: – sześciolatków (do oddziałów przedszkolnych), godz. 17.30, – siedmiolatków (do klas pierwszych), godz. 18.30.
  • 12 lutego (wtorek)  Szkoła Podstawowa nr 1 im. Olofa Palmego, godz. 17.30. Dzień otwarty dla sześciolatków i ich rodziców. W programie: spotkanie z dyrektorem szkoły i wychowawcami oddziałów przedszkolnych, zajęcia artystyczne, zabawy muzyczno-ruchowe oraz zwiedzanie oddziałów przedszkolnych.
  • 14 lutego (czwartek) Szkoła Podstawowa nr 3 im. Łączniczek Armii Krajowej (ul. Leśna 39), godz. 17.30. Podczas dnia otwartego będzie można zobaczyć, jak wygląda szkoła i prowadzone w niej zajęcia, oraz porozmawiać z uczniami i nauczycielami.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.