Będzie bliżej do Góry Kalwarii

SAMORZĄD DOFINANSUJE LINIĘ AUTOBUSOWĄ.

W lutym władze Karczewa mają ogłosić przetarg na uruchomienie linii autobusowej na trasie Kosumce – Góra Kalwaria. Regularne kursy mogłyby być realizowane już od kwietnia.

SYLWIA WYSOCKA

Kosumce to najbardziej wysunięte na południe sołectwo gminy Karczew. Miejscowość leży nad Wisłą. Geograficznie bliżej jej do leżącej po drugiej stronie rzeki Góry Kalwarii niż do Karczewa.

Mieszkańcy peryferyjnego sołectwa od dłuższego czasu sygnalizują problemy związane z komunikacją. Część osób pracuje w Górze Kalwarii, ich dzieci chodzą tam do szkół, dlatego m.in. na sesjach Rady Miejskiej w Karczewie od miesięcy zwracali się oni z wnioskiem o uruchomienie dotowanego przez samorząd połączenia z Górą Kalwarią.

– Żaden z prywatnych przewoźników nie jest zainteresowany uruchomieniem takich kursów, tłumacząc, że musieliby oni do nich dokładać – skarżą się mieszkańcy wsi Kosumce.

Wkrótce ma się to zmienić. W tegorocznym budżecie radni Karczewa zabezpieczyli środki na uruchomienie komunikacji autobusowej łączącej trzy karczewskie sołectwa: Kosumce, Ostrówek i Glinki z Górą Kalwarią.

– Przetarg na uruchomienie tej linii chcemy ogłosić jeszcze w lutym, by najpóźniej od 1 kwietnia autobusy zaczęły kursować – mówi w rozmowie z „Linią” burmistrz Karczewa Michał Rudzki. Przewoźnik zostanie wyłoniony w ogłoszonym przez gminę przetargu. Wiadomo, że połączenie nie będzie realizowane przez ZTM, linia nie zostanie objęta tzw. wspólnym biletem. Mieszkańcy będą musieli kupować bilety jednorazowe lub miesięczne.
Szacuje się, że uruchomienie linii to dla gminy wydatek rzędu 300 tys. zł rocznie.

– Mieszkańcom tej części gminy od dawna zależało na takim połączeniu. Dla wielu z nich centrum usługowym nie jest Karczew czy Otwock, ale właśnie Góra Kalwaria. Żaden prywatny podmiot nie był zainteresowanym uruchomieniem linii łączącej oba brzegi Wisły. Dlatego chcemy spełnić oczekiwania mieszkańców i zapewnić im ten autobus – mówi burmistrz.
Proponowana trasa autobusu to: Glinki – Kosumce – Ostrówek – Góra Kalwaria.

Liczba codziennych kursów będzie doprecyzowana na etapie tworzenia warunków przetargu. Wiadomo, że będą się one odbywać w tzw. godzinach szczytu.

One thought on “Będzie bliżej do Góry Kalwarii

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.