Sprawdzają, czym oddychają

POMIARY POWIETRZA W SZKOŁACH.

Uczniowie trzech otwockich podstawówek mogą na bieżąco śledzić jakość powietrza. W tym celu na budynkach szkół zamontowano specjalistyczne mierniki.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

W takie urządzenia wyposażono SP nr 2, SP nr 4 i SP nr 6, które od grudnia biorą udział w programie Edukacyjna Sieć Antysmogowa (ESA). Jest to projekt informacyjny dotyczący czystego powietrza, realizowany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat znaczenia czystego powietrza dla zdrowia i wpływu codziennych działań na jego jakość, przyczyn powstawania smogu i możliwości jego zmniejszenia.

Otwock został wybrany do realizacji programu, ponieważ znajduje się na niechlubnej liście 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej. Program jest skierowany do szkół jako ośrodków opinii
i edukacji dla lokalnej społeczności.

Urządzenia zamontowane na szkolnych budynkach mierzą takie parametry jak: stężenie pyłów PM2,5 i PM10, temperatura powietrza, ciśnienie czy wilgotność i wyświetlają wyniki pomiarów na zewnętrznych ekranach świetlnych (patrz foto). Pozwala to okolicznym mieszkańcom monitorować jakość powietrza w otoczeniu szkoły. Mierniki zostały zlokalizowane w trzech różnych rejonach miasta.

Projekt ESA to także działania edukacyjno-informacyjne. Przeszkoleni przez ekspertów nauczyciele przeprowadzili podczas rad pedagogicznych odpowiednie szkolenia. W czasie zebrań semestralnych przygotowali dla rodziców prezentację dotyczącą smogu i jego wpływu na zdrowie. Składała się ona z filmów na temat przyczyn jego powstawania i sposobach przeciwdziałania temu zjawisku. Rodzice otrzymali także ulotki informacyjne. Od stycznia nauczyciele edukują w tym zakresie również dzieci. Uczestniczą one w spotkaniach podzielonych na trzy bloki: dla klas 1-3 „Co wisi w powietrzu?”, dla klas 4-6 „Coś wisi w powietrzu”, dla klas 7-8 – „Wstrzymaj oddech – SMOG – talk!”.

W czwartek, 21 lutego mieszkańcy Otwocka będą mogli uczestniczyć w warsztatach, które poprowadzą specjaliści z Polskiego Alarmu Smogowego. Spotkanie odbędzie się o godz. 17 w SP nr 1 i potrwa godzinę. Wstęp jest wolny, zapraszamy wszystkich zainteresowanych tematyką poprawy jakości powietrza.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.