Będą strzelać w Anielinie?

MON DOFINANSOWUJE BUDOWĘ STRZELNIC.

Powiatowy radny Dariusz Kołodziejczyk zwrócił się z wnioskiem do zarządu powiatu o przystąpienie do ogłoszonego przez Ministerstwo Obrony Narodowej konkursu „Strzelnica w powiecie”. Z obiektu mogliby korzystać nie tylko pracownicy służb, lecz także uczniowie klas mundurowych i mieszkańcy. Strzelnica miałaby powstać w Anielinie.

SYLWIA WYSOCKA

Dzięki konkursowi „Strzelnica w powiecie” gminne, powiatowe i wojewódzkie samorządy mogą otrzymać do 80 proc. dotacji z Ministerstwa Obrony Narodowej na budowę lub remont strzelnic. Żeby ubiegać się o pieniądze, samorząd musi dysponować nieruchomością, na której powstanie obiekt, i pokryć co najmniej 20 proc. kosztów inwestycji. Ze strzelnicy mogliby korzystać m.in.: wojsko, inne służby mundurowe, organizacje proobronne i pozarządowe oraz uczniowie klas mundurowych czy sportowcy.

Lekcje strzelania

Pod koniec stycznia wzięcie udziału w konkursie zaproponował radny Dariusz Kołodziejczyk. W piśmie do starosty radny podkreśla, że „na terenie powiatu otwockiego funkcjonują klasy mundurowe, przykładem są klasy wojskowo-policyjne i wojskowe w ramach Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Otwocku, a także klasy wojskowe w Zespole Szkół w Karczewie. Jednym z elementów kształcenia uczniów tych klas jest szkolenie strzeleckie. Na terenie powiatu otwockiego brak jednak strzelnicy, z której mogliby korzystać uczniowie na zasadach niekomercyjnych”.

Kołodziejczyk zaznacza przy tym, że ze strzelnicy mogliby korzystać także uczniowie innych klas i szkół w ramach kreowania postaw proobronnych, a także mieszkańcy powiatu otwockiego. Ponieważ aktualny nabór w konkursie trwa do 20 lutego, radny sugeruje zarządowi, by w przypadku pozytywnego odniesienia do zaproponowanego pomysłu zlecił przygotowanie dokumentacji do kolejnej edycji konkursu, który odbywa się cyklicznie.

Pomysł spodobał się wicestaroście Krzysztofowi Kłóskowi. „Uważam, że budowa strzelnicy na terenie naszego powiatu jest wskazana z uwagi na potrzebę zapewnienia miejsca do szkoleń klas wojskowych oraz do ćwiczeń Komendy Powiatowej Policji w Otwocku, Wojskowego Ośrodka Farmacji i Techniki Medycznej w Celestynowie czy też Centralnego Ośrodka Szkolenia Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Wiązownie” – czytamy w piśmie wicestarosty do radnego Kołodziejczyka. Wicestarosta informuje, że powiat przeprowadził już wstępną analizę możliwości budowy strzelnicy i udziału w konkursie.

Niezbędne będzie sporządzenie projektu budowlanego, uzyskanie warunków technicznych zapewniających bezpieczeństwo użytkowania terenu oraz badania balistyczne. I dodaje, że jeśli zarząd powiatu zaakceptuje propozycję, a przede wszystkim wydatki z nią związane, powiat faktycznie mógłby przystąpić do następnej edycji konkursu.
W konkursach, które odbyły się dotychczas, wysokość dofinansowania z MON w wariancie zakładanym przez władze powiatu otwockiego sięgała maksymalnie 800 tys. zł. Oznacza to, że wkład własny może być kwotą rzędu 200 tys. zł.

Karczew się dołoży?

Pierwszy krok na drodze do budowy strzelnicy został już zrobiony. Wskazano teren, gdzie mogłaby powstać strzelnica. Jest to działka nr 19/1 obręb 46 w Anielinie. Spełnia ona wymagania określone w konkursie. Ponieważ znajduje się ona na terenie Karczewa, władze powiatu nie kryją oczekiwań, że gmina dołoży część kwoty wkładu własnego.

Burmistrz Karczewa Michał Rudzki w rozmowie z „Linią” nie składa żadnych deklaracji. – Nikt z przedstawicieli powiatu nie rozmawiał ze mną na temat strzelnicy. Gdy będę znał założenia projektu, wiedział, jakie byłyby warunki korzystania ze strzelnicy dla naszych mieszkańców – czy lepsze niż dla mieszkańców innych gmin – wtedy się zastanowię – mówi burmistrz.

– Nie wiem, dlaczego gmina Karczew miałaby dokładać się do strzelnicy tylko dlatego, że obiekt powstałby na jej terenie. Tym bardziej że z Karczewa do Anielina nie ma nawet dojazdu, jest za to dojazd z Otwocka – podkreśla.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.