OCK bez sternika?

SEBASTIAN RAKOWSKI NIE CHCE WSPÓŁPRACY Z NOWYM WICEPREZYDENTEM.

Wszystko wskazuje na to, że Sebastian Rakowski (fot.), od trzech lat pełniący obowiązki dyrektora Otwockiego Centrum Kultury, nie będzie już szefem OCK. Powodem jest wybór Pawła Walo na wiceprezydenta Otwocka.

PRZEMEK SKOCZEK

Decyzja prezydenta Jarosława Margielskiego, który na swojego drugiego zastępcę wybrał lidera stowarzyszenia Prawe Miasto, jest szeroko komentowana i można uznać ją za kontrowersyjną. Pierwszą konsekwencją tego wyboru, który został ogłoszony 15 lutego, jest datowany trzy dni później list Sebastiana Rakowskiego do prezydenta Otwocka. Pełniący obowiązki dyrektora OCK wyraźnie stwierdza, że nie wyobraża sobie współpracy z Pawłem Walo. Dodajmy, że temu wiceprezydentowi zostałyprzypisane m.in. sprawy kultury, więc jest bezpośrednim zwierzchnikiem dyrektora OCK.

„Jako kandydat na prezydenta miasta zapowiadał Pan przestrzeganie nowych wysokich standardów. Kluczowe miały być doświadczenie i kompetencje, a nie polityczne układanki. Obserwując działalność pana Walo oraz znając treść jego wypowiedzi publicznych na przestrzeni kilku ostatnich lat, nie znajduję ani doświadczenia, ani kwalifikacji niezbędnych do pełnienia tak odpowiedzialnych zadań w tak istotnej sferze życia społeczności lokalnej. Wydaje się zatem, że powody decyzji są polityczne, a nie merytoryczne” – pisze Sebastian Rakowski.

Swoją opinię potwierdził też w bezpośredniej rozmowie z „Linią”.

– Chwalimy się tym, że w Otwocku wychowywała się Irena Sendlerowa, że mamy tak wielu Sprawiedliwych, że nawet prezydent Andrzej Duda, odwiedzając Otwock, mówił o tym. I dlatego nie mogę zaakceptować sytuacji, w której stanowisko wiceprezydenta Otwocka odpowiedzialnego za kulturę obejmuje osoba, która jeszcze niedawno słynęła z wypowiedzi radykalnie ksenofobicznych – podkreśla Rakowski.

– Te trzy lata pracy za sterami Otwockiego Centrum Kultury były intensywne, ale i satysfakcjonujące. Dużo udało się nam w tym czasie zrobić, choćby: 100-lecie Otwocka, teatr, kino. Zawsze miałem sporo zastrzeżeń do różnych decyzji i działań tej i poprzedniej władzy. Od dawna apeluję, by rozpisać konkurs i wybrać wreszcie prawdziwego dyrektora. Jak dotąd bez skutku. Wskazuję też na wadliwość instytucji, jaką ma być Ośrodek Kultury i Sportu, którym władze chcą zastąpić OCK. Jednak to decyzja o powołaniu Pawła Walo na wiceprezydenta jest najważniejszym powodem mojej rezygnacji – zaznacza. – Czekam na odwołanie. Teraz ruch jest po stronie prezydenta – podkreśla.

Prezydent Margielski zapoznał się z treścią listu, ale nie chciał go na razie szerzej komentować. – Pan Sebastian Rakowski ma pełne prawo do wyrażania swojej opinii. Muszę najpierw osobiście z nim porozmawiać, a nie robić to za pośrednictwem prasy. Potem oczywiście chętnie przedstawię swoje stanowisko w tej sprawie. Bez względu na efekt naszych rozmów na pewno ogłosimy konkurs na dyrektora OCK, bo to powinno być zrobione już dawno – zapewnił prezydent.

Komentarz

Paweł Walo, wiceprezydent Otwocka
Od czasu powołania mnie na stanowisko wiceprezydenta Otwocka, szeroko komentuje się moje poglądy na świat, kompletnie pomijając kwestie związane z autorską wizją rozwoju Otwocka. Szanuję decyzję pana Rakowskiego, kierownika OCK, choć wolałbym, aby tego typu wybory były motywowane chociażby różnicami w pomysłach na rozwój kultury w Otwocku, a nie uprzedzeniami światopoglądowymi. Przykro mi, że pan Rakowski z góry przekreślił możliwość współpracy ze mną. Zapewniam, że w swojej pracy będę koncentrował się tylko na kompetencjach i stopniu zaangażowania wszystkich pracowników, nie zważając przy tym na ich osobiste poglądy. W naszym mieście jest mnóstwo do zrobienia, szkoda marnować czas na uprzedzenia.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.