Pod skrzydłami orła białego

JUDO: REPREZENTANCI YUKO JÓZEFÓW WŚRÓD NAJLEPSZYCH W POLSCE.

Piotr Głuszyk, założyciel Uczniowskiego Klubu Judo Yuko Józefów, ma powody do dumy. Aż pięcioro jego zawodników wywalczyło miejsca w kadrze narodowej na 2019 rok.

PRZEMEK SKOCZEK

Dokonania Yuko z pierwszej połowy 2018 roku już opisaliśmy, więc tylko krótko je przypomnimy. Judocy z Józefowa zdobyli pierwsze ważne trofea w kategorii senior. W Pucharze Polski Igor Matusiak zajął trzecie miejsce w kat. 66 kg, natomiast Alicja Sokołowska była czwarta w kategorii +78 kg.

Ali poszło lepiej w marcowych Mistrzostwach Polski Juniorek i Juniorów w Bytomiu, gdzie stanęła na trzecim stopniu podium. Igor był tam piąty. Klub Piotra Głuszyka triumfował natomiast w Pile podczas czerwcowych Mistrzostw Polski Juniorek Młodszych i Juniorów Młodszych. Szymon Szymański został mistrzem w kat. 66 kg, Jakub Prokopczuk zdobył brąz w kat. 73 kg, a suma punktów wszystkich zawodników dała UKJ Yuko pierwsze miejsce wśród klubów z Mazowsza.

Druga połowa roku wyglądała jeszcze lepiej. Na wrześniowych Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików w Sochaczewie Zuzia Woźniak wywalczyła pierwsze miejsce w kat. 48 kg, srebro zdobyły Marta Filochowska (kat. 63 kg) i Maja Wileńska (kat. 70 kg), a z brązowymi medalami wrócili Michał Kaliniecki (kat. 55 kg), Michał Jesiotr (kat. 60 kg) i Franek Zawistowski (kat. 66 kg).

– Wspaniale wypadliśmy 30 września podczas XX Warsaw Judo Open, który jest jednym z największych turniejów na świecie. Kapitalny występ Szymona Szymańskiego pozwolił mu powtórzyć sukces sprzed roku i znów wygrać w kategorii 66 kg. Stoczył on pięć walk wygranych przed czasem z przeciwnikami z różnych krajów. Ala Sokołowska też wypadła świetnie i zajęła trzecie miejsce – wspomina Piotr Głuszyk. – Mistrzostwa Polski Młodziczek i Młodzików w Rybniku, 20 października, należały z kolei do Zuzi Woźniak. Wygrała cztery walki i zdobyła złoto – dodaje.

Ostatnim w 2018 roku ważnym turniejem były Drużynowe Mistrzostwa Polski Województw Juniorów Młodszych oraz Młodziczek i Młodzików, które odbyły się 1 grudnia w Warszawie. Zuzia Woźniak, Szymon Szymański i Maja Wileńska wywalczyli drugie miejsca, Michał Jesiotr i Franek Zawistowski zakończyli zawody na trzecich pozycjach, a Jakub Pec zdobył złoto w kat. 60 kg.

– To był kapitalny rok. 11 medali mistrzostw Polski, 28 medali Pucharu Polski, cztery starty w Pucharach Europy oraz dwa w mistrzostwach Europy (są to wszystko turnieje rankingowe Polskiego Związku Judo) zaowocowały powołaniami do kadry narodowej. Tak więc w tym roku pięcioro naszych zawodników będzie miało zaszczyt naszyć sobie na strojach orła białego.

Są to: Zuzanna Woźniak, Alicja Sokołowska, Szymon Szymański, Jakub Prokopczuk i Igor Matusiak. Gratulujemy!