Nowe parkingi przy torach?

OTWOCK: MIASTO SZUKA MIEJSC DO PARKOWANIA.

Prezydent i miejscy urzędnicy szukają lokalizacji pod budowę wielopoziomowego parkingu przy PKP w ramach systemu „Parkuj i Jedź”. Największe szanse na realizację tej inwestycji są na terenie przy ul. Jasnej. Trwa też walka z czasem o parking przy ul. Warszawskiej.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Otwock będzie starał się uzyskać unijną dotację w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych na budowę parkingu przy PKP. Maksymalne dofinansowanie wynosi 80 proc. Podwarszawskie gminy mogą składać wnioski od 26 listopada ubiegłego roku do 6 marca.

W przypadku Otwocka trwa walka z czasem. – Niestety, mój poprzednik nie wystąpił wcześniej z zapytaniami i nie rozpoczął negocjacji z PKP
w sprawie terenu pod parking, dlatego teraz staramy się to nadrobić, choć czasu pozostało niewiele – przyznaje w rozmowie z „Linią” prezydent Jarosław Margielski.

Najlepszym miejscem na wielopoziomowy parking byłby teren przy ul. Warszawskiej, który obecnie miasto dzierżawi od PKP pod istniejący tam parking.

– To rozwiązałoby problem parkowania w centrum Otwocka przez osoby korzystające z kolei. Alternatywnie szukamy drugiej lokalizacji ze względu na to, że rozmowy z PKP trwają, a w związku z realizowaną przez kolej inwestycją na razie jej stanowisko w tej sprawie jest negatywne – tłumaczy Jarosław Margielski, który w ubiegłym tygodniu rozmawiał z przedstawicielami PKP.

Jednak prezydent chce wyczerpać wszelkie możliwości, dlatego będzie podejmował dalsze działania w tym kierunku.

Pod uwagę brana jest też druga nieruchomość przy ul. Warszawskiej, ale jest ona własnością powiatu. Rozmowy o przekazaniu tej działki miastu także już trwają. 20 lutego zarząd powiatu pozytywnie odniósł się do pisma prezydenta w tej sprawie.

– Jesteśmy jak najbardziej na tak, jeśli jest taka możliwość i teren ma uregulowany stan prawny – powiedział „Linii” wicestarosta Krzysztof Kłósek. Chodzi o teren w okolicy ul. Dłuskiego, gdzie był skład materiałów budowlanych i niewielki budynek handlowy.

– Jest to jakaś alternatywa, ale wnioski o dotację trzeba złożyć do 6 marca. Wystąpiliśmy o wydłużenie tego terminu. Jeśli to się nie uda, na budowę parkingu w tych miejscach w tym roku, nie mamy szans – zastrzega prezydent.

W poszukiwaniu kolejnych dostępnych lokalizacji w miejscach, gdzie jest problem z parkowaniem, wyznaczony został należący do miasta teren wzdłuż ul. Jasnej. Tam parkingi miałyby powstać po obu stronach ulicy. – Chodzi o obszar między ulicą Górną a terenem kolei. Już podjęto działania, żeby przygotować dokumentację i w ramach dofinansowania starać się o budowę tam dodatkowych parkingów w ramach systemu „Parkuj i Jedź”.
Jest szansa, że to się uda – mówi Jarosław Margielski.

Może tam powstać kilkadziesiąt miejsc parkingowych. Kierowcom pozostaje trzymać kciuki, żeby udało się uzyskać dofinansowanie.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.