Nowe parkingi przy torach?

OTWOCK: MIASTO SZUKA MIEJSC DO PARKOWANIA.

Prezydent i miejscy urzędnicy szukają lokalizacji pod budowę wielopoziomowego parkingu przy PKP w ramach systemu „Parkuj i Jedź”. Największe szanse na realizację tej inwestycji są na terenie przy ul. Jasnej. Trwa też walka z czasem o parking przy ul. Warszawskiej.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Otwock będzie starał się uzyskać unijną dotację w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych na budowę parkingu przy PKP. Maksymalne dofinansowanie wynosi 80 proc. Podwarszawskie gminy mogą składać wnioski od 26 listopada ubiegłego roku do 6 marca.

W przypadku Otwocka trwa walka z czasem. – Niestety, mój poprzednik nie wystąpił wcześniej z zapytaniami i nie rozpoczął negocjacji z PKP
w sprawie terenu pod parking, dlatego teraz staramy się to nadrobić, choć czasu pozostało niewiele – przyznaje w rozmowie z „Linią” prezydent Jarosław Margielski.

Najlepszym miejscem na wielopoziomowy parking byłby teren przy ul. Warszawskiej, który obecnie miasto dzierżawi od PKP pod istniejący tam parking.

– To rozwiązałoby problem parkowania w centrum Otwocka przez osoby korzystające z kolei. Alternatywnie szukamy drugiej lokalizacji ze względu na to, że rozmowy z PKP trwają, a w związku z realizowaną przez kolej inwestycją na razie jej stanowisko w tej sprawie jest negatywne – tłumaczy Jarosław Margielski, który w ubiegłym tygodniu rozmawiał z przedstawicielami PKP.

Jednak prezydent chce wyczerpać wszelkie możliwości, dlatego będzie podejmował dalsze działania w tym kierunku.

Pod uwagę brana jest też druga nieruchomość przy ul. Warszawskiej, ale jest ona własnością powiatu. Rozmowy o przekazaniu tej działki miastu także już trwają. 20 lutego zarząd powiatu pozytywnie odniósł się do pisma prezydenta w tej sprawie.

– Jesteśmy jak najbardziej na tak, jeśli jest taka możliwość i teren ma uregulowany stan prawny – powiedział „Linii” wicestarosta Krzysztof Kłósek. Chodzi o teren w okolicy ul. Dłuskiego, gdzie był skład materiałów budowlanych i niewielki budynek handlowy.

– Jest to jakaś alternatywa, ale wnioski o dotację trzeba złożyć do 6 marca. Wystąpiliśmy o wydłużenie tego terminu. Jeśli to się nie uda, na budowę parkingu w tych miejscach w tym roku, nie mamy szans – zastrzega prezydent.

W poszukiwaniu kolejnych dostępnych lokalizacji w miejscach, gdzie jest problem z parkowaniem, wyznaczony został należący do miasta teren wzdłuż ul. Jasnej. Tam parkingi miałyby powstać po obu stronach ulicy. – Chodzi o obszar między ulicą Górną a terenem kolei. Już podjęto działania, żeby przygotować dokumentację i w ramach dofinansowania starać się o budowę tam dodatkowych parkingów w ramach systemu „Parkuj i Jedź”.
Jest szansa, że to się uda – mówi Jarosław Margielski.

Może tam powstać kilkadziesiąt miejsc parkingowych. Kierowcom pozostaje trzymać kciuki, żeby udało się uzyskać dofinansowanie.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.