Okradają mieszkania na parterach

OTWOCK: NA OSIEDLU GRASUJE SZAJKA WŁAMYWACZY.

Mieszkańcy jednego z osiedli w centrum powiatu otwockiego mają powody do obaw. Coraz częściej dochodzi do kradzieży i włamań do mieszkań. Przestępcy najczęściej wchodzą przez balkon do lokali na parterach. Bandyci grasują nie tylko w nocy. Nie odstraszają ich nawet kamery monitoringu!

AGNIESZKA JASKULSKA

W ostatnim czasie na terenie powiatu otwockiego dochodzi do wielu włamań i kradzieży. Przestępcy upatrzyli sobie zwłaszcza os. Ługi pomiędzy Otwockiem a Karczewem. Włamania zgłoszono tam w dwa kolejne weekendy na początku lutego. – Przestępcy włamali się w niedzielę,
3 lutego, do mieszkań w dwóch blokach przy ul. Andersa i ul. Roweckiego. Tydzień później, również w niedzielę, w ciągu dnia weszli do mieszkania przy ul. Sikorskiego – tłumaczy nadkom. Daniel Niezdropa z Komendy Powiatowej Policji w Otwocku.

Złodzieje włamali się do lokali na parterach. – Przestępcy wyważyli drzwi balkonowe. W jednym przypadku wykorzystali to, że właściciel mieszkania zostawił uchylone okno na balkonie – zaznacza nadkom. Niezdropa. – Złodzieje szukali przede wszystkim gotówki. Ich łupem padły pieniądze, zegarki, laptopy i biżuteria. Policjanci prowadzą dochodzenie w sprawie kradzieży i poszukują sprawców – dodaje.

Nadkomisarz Niezdropa tłumaczy, że choć sposób działania w wielu przypadkach jest podobny, nie można jednoznacznie stwierdzić, że to ci sami sprawcy. – Podejrzewamy jednak, że serii włamań na osiedlu Ługi dokonała ta sama szajka włamywaczy – podkreśla.

Przestępców często nie odstraszają nawet kamery. – Jeśli włamywacz zorientuje się, że w mieszkaniu są wartościowe rzeczy, które może ukraść i potem dobrze sprzedać na czarnym rynku, będzie unikał kamer i zasłoni twarz. Przestępca woli jednak unikać monitoringu, dlatego najczęściej szuka sposobu, aby wejść do mieszkania na parterze przez okno lub balkon od strony, gdzie są krzewy lub drzewa – tłumaczą policjanci.

– Bujna roślinność pod oknem ładnie wygląda, ale dla przestępców jest to miejsce, w którym mogą się schować i dzięki temu niepostrzeżenie włamać do mieszkania – podkreślają stróże prawa. – W przypadku dłuższej nieobecności poprośmy sąsiadów o czujność i obserwację naszego mieszkania. Warto też zainwestować w dobre zamki i alarm – radzą.
Policja apeluje o czujność. I zapewnia, że na Ługach będzie więcej policyjnych patroli niż dotychczas.

– Aby poprawić bezpieczeństwo na tym osiedlu i umożliwić funkcjonariuszom dokładniejsze sprawdzanie patrolowanego terenu, policjanci z Karczewa skontaktowali się z administracją i zasugerowali, aby uporządkowano roślinność znajdującą się przy blokach – informuje nadkom. Daniel Niezdropa.

– Chodzi o przycięcie gałęzi drzew i krzewów, które często zasłaniają okna, co z kolei ułatwia włamywaczom wejście do mieszkania tak, aby nikt tego nie zauważył – tłumaczy nadkomisarz. I dodaje, że policjanci poprosili również administrację osiedla o sprawdzenie oświetlenia.

– Apelujemy do mieszkańców, aby wychodząc z mieszkania, zamykali drzwi i okna, zwłaszcza na niższych kondygnacjach. A o każdej podejrzanej sytuacji lub osobach kręcących się w okolicy od razu poinformowali policjantów z Karczewa. Złodzieje i włamywacze zazwyczaj wcześniej obserwują mieszkanie, do którego planują się włamać. Dlatego dla policjantów ważny jest każdy sygnał – podkreśla nadkomisarz.

Mieszkańcy mogą zgłaszać niepokojące sygnały bezpośrednio do dyżurnego komisariatu pod nr tel. 22 780 67 35 lub 780 65 77, a także na numery alarmowe: 997 i 112. Można również kontaktować się drogą elektroniczną, wysyłając maila na adres: oficer.prasowy.otwock@ksp.policja.gov.pl albo osobiście skontaktować się z policjantem lub dzielnicowym nadzorującym osiedle Ługi – asp. szt. Piotrem Garwolińskim, tel. 600 997 503, e-mail: dzielnicowy.karczew1 @ksp.policja.gov.pl.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.